REKLAMA

Ludzie, wydarzenia, Zdrowie

Osocze na wagę złota

Opublikowano 13 listopada 2020, autor: Michalina Kozarowicz

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze czeka na dawców osocza od ozdrowieńców. Ci, którzy przechorowali Covid-19, są zdrowi i mają od 18 do 60 lat, mogą uratować życie ciężko chorym zarażonym koronawirusem.

– Zwracamy się z apelem do ozdrowieńców, by oddawali osocze – mówi Monika Fabisz- Kołodziejska, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze. –  Konieczne jest, aby osoby, które zechcą oddać osocze, najpierw skontaktowały się z nami mailowo pod adresem osocze@rckik.zgora.pl lub zadzwoniły pod numer 609 466 944. Dopiero po umówieniu się, mogą przyjechać oddać osocze. Dawka pobrana od jednej osoby trafi aż do trzech potrzebujących. Osoby, które zostaną zakwalifikowane, a przyjadą z Żar, mogą też liczyć na zwrot kosztów podróży – dodaje lekarka.

Zanim ozdrowieniec odda osocze, musi minąć 28 dni od uznania go za zdrowego i niewystępowania u niego objawów. Osoby, które przechodziły Covid bezobjawowo, muszą odczekać 18 dni, zanim oddadzą osocze.

Napisz komentarz »