REKLAMA

Wasze sprawy, Zdrowie

Zaszczep się! Tylko jak?

Opublikowano 13 listopada 2020, autor: mk

Grypa w okresie pandemii Covid jest bardzo niebezpieczna. W tym roku szczególnie ważne jest, by się zaszczepić. Protelem jest jednak brak szczepionek.

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub przez kontakt ze skażoną powierzchnią. Okres inkubacji wynosi 1-4 dni. Wirusy grypy atakują komórki nabłonka dróg oddechowych, w których się namnażają. W konsekwencji powodują ich zniszczenie, co z kolei ułatwia rozwój infekcji bakteryjnych.

– Pod koniec roku i na początku przyszłego nastąpi nałożenie się sezonu infekcji wirusowych z pandemią – mówi  prof. dr hab. n. med. Adam Antczak z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. – Regularne szczepienie przeciw grypie łagodzi przebieg infekcji. Jednak nie jest zabezpieczeniem w 100%. Mimo szczepienia dalej można zachorować, ale szczepionka chroni również przed groźnymi powikłaniami, a to już bardzo dużo. Choćby dlatego warto się szczepić. Ponadto szczepieni na grypę pacjenci rzadziej zapadają na wszelkie inne infekcje wirusowe, a nawet zwykłe przeziębienia – przekonuje. I zastrzega: – Najlepiej szczepić się od września do kwietnia. Szczepionka jest skuteczna przez rok. Szczyt zachorowań w naszym kraju statystycznie wypada pod koniec stycznia.

Chętnych do szczepień przeciwko grypie jest w tym roku kilkukrotnie więcej niż w latach poprzednich. Problemem jest brak szczepionek na rynku.

– W zeszłym tygodniu dostaliśmy 5 szczepionek i zeszły niemal od ręki – mówi Konrad Jaskulski, żarski farmaceuta. – W hurtowniach też ich nie ma. Szczepionki trafiają do nas bardzo rzadko, praktycznie raz na 3 tygodnie i to w niewielkich ilościach – dodaje.

Napisz komentarz »