REKLAMA

Zdrowie

Covid czy grypa? Jak je odróżnić?

Opublikowano 13 listopada 2020, autor: mk

Zwykłą grypę od Covid-19 jest bardzo ciężko odróżnić. Początkowo obie choroby wyglądają bardzo podobnie.

Obie choroby atakują drogi oddechowe i przenoszą się drogą kropelkową. Co gorsza, objawy są bardzo podobne, przez co łatwo można się pomylić. Zarówno gryp,a jak i koronawirus są zakaźnymi infekcjami układu oddechowego. Istnieją między nimi zasadnicze różnice zarówno w objawach, jak i w przebiegu. 

 Podobne objawy

Zarówno w przypadku Covid-19, jak i grypy mogą wystąpić: kaszel, gorączka i dolegliwości ze strony układu pokarmowego. W przypadku koronawirusa częściej zdarzają się duszności. Katar i ból gardła są bardziej typowe dla grypy. Utrata smaku i węchu w przebiegu koronawirusa różni się od tej, która dotyka chorujących na grypę. W przypadku grypy przyczyną tych dolegliwości jest najczęściej katar, z kolei u pacjentów covidowych te zaburzenia są dużo silniejsze, aż do kompletnego zaniku smaku.

– W grypie przywykliśmy do łamania w kościach. Takie bóle kostno-mięśniowe zazwyczaj trwają do trzech dni i poprzedzają resztę objawów, do których należy zawsze wysoka gorączka, zapalenie spojówek, zmienna ilość wydzieliny w czasie kataru, ból gardła. Tak wygląda typowy przebieg sezonowej grypy – wyjaśnia prof. Andrzej Fal, kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych w szpitalu MSWiA, dyr. Instytutu Nauk Medycznych UKSW. – Z kolei, jeśli chodzi o koronawirusa, charakterystyczny jest specyficzny kaszel, zaburzenia węchu i smaku. Oprócz tego mamy też wysoką gorączkę, ale raczej nie obserwuje się fazy dolegliwości mięśniowo-kostnych. Dopiero suma dolegliwości może dać lekarzowi pełny obraz, o którą z infekcji chodzi. Jednoznaczną odpowiedź dają testy diagnostyczne – dodaje lekarz.

Jednak, jak zastrzega profesor, najważniejsze jest to, by skonsultować się ze specjalistą i nie stawiać diagnozy samodzielnie.

Napisz komentarz »