REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Satyryk z Tuplic

Opublikowano 13 listopada 2020, autor: Michalina Kozarowicz

Paweł Kieler z Tuplic został gwiazdą internetu. Jego satyryczna piosenka, stworzona z tekstów wiadomości na TVP, ma już blisko 900 tys. wyświetleń, a wszystko jedynie w tydzień.

Polityka potrafi ludzi poróżnić, potrafi też zainspirować. Paweł Kieler (20 l.) z Tuplic muzykuje od 9 roku życia, ostatnio odkrył, że ma też zacięcie kabaretowe.

– Grać na gitarze nauczył mnie tata Andrzej. Razem sobie muzykujemy. Miałem wtedy 9 lat. Pierwsze piosenki zacząłem pisać jako 13-latek – opowiada Paweł.

Kanał na YouTube

Paweł już od jakiegoś czasu umieszczał w sieci swoje piosenki. Jego kanał w serwisie YouTube obserwowało 250 osób.

– Byłem z siebie dumny, że mam tylu obserwujących. Przed piosenką z pasków TVP nagrałem taką, przy której zainspirowałem się najfajniejszymi tekstami z kartonów, które mieli protestujący podczas strajku kobiet. Bardzo popieram te protesty i choć sam nie mogłem zamanifestować swoich poglądów, postanowiłem, że właśnie w ten sposób okażę swoje poparcie. Piosenka miała 800 odsłon i to było dla mnie już naprawdę sporo – opowiada.

Teraz Paweł ma 8 tysięcy obserwujących, a wszystko w niespełna tydzień. Jego ostatnią piosenkę obejrzało już ponad 800 tysięcy internautów. Nagranie zostało też pokazane podczas popularnego programu publicystycznego „Szkło kontaktowe”, emitowanego przez TVN24.

– Kiedy do mnie napisali, myślałem, że pokażą piosenkę z tekstami z kartonów, ale wybrali tę drugą. Fajnie było zobaczyć siebie w telewizji. To było miłe – przyznaje Paweł

Uśmiech losu

Paweł sam zadbał o to, by jego twórczość wypłynęła na szerokie wody internetu.

– Jest w sieci taki popularny youtuber Dominik Bos, którego obserwuję, oglądałem jego nagranie na żywo i on właśnie przeglądał paski z TVP. Wysłałem mu moje nagranie i napisałem, że przesyłam coś lekkiego na rozluźnienie. Puścił oba moje kawałki podczas transmisji. To było w zeszły czwartek, tego samego dnia wrzuciłem piosenkę na mój kanał. Gdy szedłem spać tego dnia, filmik miał już 4 tysiące wyświetleń, co było dla mnie mega przeżyciem. A rano, gdy wstałem, siostra zaskoczyła mnie informacją, że jestem na reddicie (przyt red. – serwis internetowy, popularny wśród młodych ludzi), a nagranie trafiło też na inne portale – opowiada chłopak.

Natchnienie z internetu

Paweł jest studentem 2 roku elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Jak wszyscy, studiuje teraz zdalnie i ma nieco więcej czasu, by poszukać inspiracji. Przeglądając internet zauważył, że paski z wiadomości TVP są bardzo popularne i wiele osób je komentuje

– Do moich ulubionych pasków należy: „Wirusowa chmura unosi się nad demonstrantami”. Mem z tym sloganem był bardzo popularny w internecie, to mnie zainspirowało. Od tego się praktycznie zaczęło. Okazało się, że w sieci można znaleźć mnóstwo takich przykładów. Ja sam nie oglądam wiadomości w Telewizji Polskiej, czasem tylko, by zobaczyć przedstawianą przez nich rzeczywistość – zdradza Paweł.

Będą kolejne

Młody satyryk pracuje już nad kolejną piosenką, tym razem jej „bohaterem” zostanie program „Pytanie na śniadanie”, który także jest emitowany przez TVP.

– Paski z tego programu też są bardzo zabawne. Nie traktują już o polityce, ale o dietach, modzie czy jedzeniu. Ale piosenka będzie równie humorystyczna – zapewnia Paweł.

Paweł nie planuje kariery satyryka, ale muzykę i swoją twórczość traktuje poważnie.

– Część moich piosenek stworzyłem sam, a część razem z moją dziewczyną Mileną. Jeżeli mógłbym wybierać, wolałbym zająć się normalną muzyką, na poważnie. Nie widzę się w roli kabareciarza., choć oczywiście nie mam nic przeciwko temu, żeby zapamiętano mnie też tak. Kabaret i ten sposób komentowania otaczającej nas rzeczywistości traktuję na luzie – przyznaje P. Kieler.

Twórczość Pawła można obserwować na jego internetowym kanale w serwisie YouTube, który prowadzi pod swoim imieniem i nazwiskiem.

Napisz komentarz »