REKLAMA

Samorząd

Czysta złośliwość?

Opublikowano 13 listopada 2020, autor: Piotr Piotrowski

Mieszkańcy wsi Kocin w gminie Żagań chcą mieć własne sołectwo. Ich petycję pozytywnie rozpatrzył wójt, ale większość radnych była na „nie”.

Uchwała w sprawie utworzenia sołectwa trafiła na poniedziałkową sesję Rady Gminy (9.11.).

– Do tej pory Kocin podlegał pod sołectwo okolicznej Nieradzy. Jednak jego mieszkańcy uznali, że chcą sami decydować o sprawach swojej wsi i mieć odrębny fundusz sołecki na imprezy czy inwestycje – mówi wójt gminy, Leszek Ochrymczuk. – Pod petycją do gminy podpisali się wszyscy pełnoletni mieszkańcy Kocina. W sumie – 22 osoby.

Mimo to, większość radnych z opozycji wójta była przeciw utworzeniu szesnastego sołectwa w gminie.

– Nie zgodziliśmy się, bo Kocin liczy zaledwie 20 osób. Za chwilę zgłoszą się kolejne maleńkie wsie w naszej gminie, takie jak Dybów, który ma 31 mieszkańców czy Marysin, który ma 39 mieszkańców. Gminy na to nie stać – twierdzi radny Jan Daniszewski. – Po co robić koszty? Kto przyjdzie na zebranie sołeckie w tak malutkich wsiach? Wójt rozkłada gminę na łopatki, bo takie działania to przejadanie oszczędności, które wypracował poprzedni wójt.

Ostatecznie, 10 radnych było przeciw utworzeniu sołectwa, 5 – za.

Oburzenia taką decyzją nie kryją mieszkańcy Kocina.

– To, co robią radni z opozycji wójta, to czysta złośliwość. Uprawiają politykę, zamiast dbać o interes mieszkańców! – kwituje Marek Koziński z Kocina. – Szkoda, że mieszkańcy wsi stają się ofiarami tej chorej wojenki, jaką radni toczą z wójtem. Na zasadzie „nie bo nie”. Chcieliśmy utworzyć sołectwo, bo sołtys Nieradzy, pod którą podlegaliśmy, nie doglądał wszystkich naszych spraw. Choćby takich rzeczy, jak powalony przez wichurę konar na drodze.

Napisz komentarz »