REKLAMA

Komunikacja

Motor po nowemu

Opublikowano 13 listopada 2020, autor: jb

Po zawieszeniu możliwości zdawania na prawo jazdy na motor w Żaganiu, szkoły nauki jazdy wysyłają kursantów na egzaminy do Zielonej Górze i Bolesławca.

Przez to, że w Żaganiu nie ma już możliwości zdobycia prawa jazdy na motor, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego podaje tylko te wyniki, które osiągnęli kursanci ze szkół nauki jazdy z powiatów żagańskiego i żarskiego, ale podczas egzaminu w Zielonej Górze. 

Egzaminy w Żaganiu zawieszono głównie z tego powodu, że po zmianach przepisów, nie mogą się one opóźniać. Muszą się rozpocząć o wyznaczonej godzinie. Przez to, że po części egzaminu na placu w Tomaszowie, trzeba było dostarczyć kursanta do Żagania na dalszą część, oceniono, że jest ryzyko opóźnień.

Część szkół, szczególnie z Żagania i Szprotawy, przeniosła zdawanie tego egzaminu do Bolesławca i ich wyniki liczone są już do statystyk z województwa dolnośląskiego. Przez to, że rozbieżność pomiędzy ilością egzaminów na poszczególne kategorie w szkołach jest tak duża, nie publikujemy rankingu, tylko wyniki poszczególnych ośrodków nauki jazdy. O kolejności miejsc w tabeli decyduje liczba egzaminów praktycznych w najpopularniejszej kategorii  – A.

 

 Bliżej i łatwiej

W ubiegłym roku najwięcej egzaminów w naszym regionie, bo 73, miała Profesjonalna Szkoła Jazdy „Delta” z Żagania. W tym roku ich kursanci zdawali w Zielonej Górze 18 razy.

– Odkąd w Żaganiu tych egzaminów w ogóle nie ma, to dojazd do Bolesławca z niektórych miejsc jest nawet szybszy niż do Zielonej Góry. W Zielonej Górze zdawali głównie ci, którzy dobrze znają to miasto albo ci, którzy zaczęli wcześniej kurs w innej szkole w tym mieście. Bolesławiec jest łatwiejszy pod względem infrastruktury drogowej, skrzyżowania są lepiej oznakowane niż w Żaganiu, sygnalizacja jest bardzo czytelna – mówi Waldemar Sacharuk, właściciel szkoły.  -Nasz instruktor od motoru miał co robić, jeździł z kursantami po 10 -12 godzin. Wróciliśmy do normalnej pracy, ale wiadomo, że ten sezon był inny – dodaje.

Większość kursantów ze Szkoły „1 egzamin” z Żagania również zdawała egzamin w Bolesławcu.

– Mieliśmy 22 egzaminy w Zielonej Górze, z około stu, które w ogóle mieliśmy w tym sezonie. Pozostałe to są wszystkie z Bolesławca – mówi Paweł Chwałek, właściciel szkoły. – Ten sezon na pewno też był inny ze względu na koronawirusa, ale ja lubię szukać pozytywów. Musieliśmy się dostosować do pracy w nowej sytuacji i myślę, że nam się to udało, zebraliśmy ciekawe doświadczenie – dodaje.

Przez zmianę miejsca egzaminowania, w zestawieniu nie ma w ogóle Szkoły Nauki Jazdy „Ola” z Żagania, która co roku miała wysoką zdawalność egzaminów.

– Zdecydowaliśmy, że na egzamin będziemy dojeżdżać do Bolesławca, więc w tym zestawieniu nie ma w ogóle naszych statystyk. Nie oznacza to, że nie prowadzimy już kursów na te kategorie prawa jazdy – mówi Aleksandra Bielska, właścicielka szkoły.

Bez zmian w mieście prowadzone są egzaminy na prawo jazdy kategorii B.

 

 

*Zestawienie przygotowano na podstawie danych zebranych przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Zielonej Górze za sezon motocyklowy w 2020 roku, który zakończył się na początku listopada.

Szkoła/Miasto Liczba podejść do egzaminu w kategorii A – zdawalność Liczba podejść do egzaminu w kategorii A1 – zdawalność Liczba podejść do egzaminów w kategorii A2 – zdawalność Liczba podejść do egzaminu w kategorii AM – zdawalność
OSK „Partner” – Żary 52 – 40% 9 – 44,44% 3 – 66,67% 9 – 66,67%
OSK „1 Egzamin” – Żagań 19 – 57,89% 2 – 59,09%
Auto – Szkoła Stanisław Falkiewicz – Lubsko 17 – 43,75% 8 – 42,86% 4 – 100%
Szkoła Nauki Jazdy Zbigniew Czarny – Lubsko 9 – 50% 14 – 16,67%
Profesjonalna Szkoła Jazdy „Delta” – Żagań 12- 72,73 1 – 100% 2 – 100% 3 – 100%
Auto Szkoła „T&T Tomex” – Szprotawa 11 – 33,33% 1 – 100%
Nauka Jazdy „EFEKT” – Żary 9 – 85,71%
Nauka Jazdy „Wysepka” – Szprotawa 2 – 100%

Napisz komentarz »