REKLAMA

Gospodarka

Prąd z paneli

Opublikowano 13 listopada 2020, autor: bj

W Lutolu (gmina Lubsko) działają już farmy fotowoltaiczne.

Dwie farmy postawiła firma PGE Energia Odnawialna z Warszawy. Działają od czwartku, 5.11. Zostały wyposażone w blisko 3 tysiące paneli monokrystalicznych o mocy 350 MW każdy.

– Mogą produkować energię elektryczną niezależnie od pogody, nawet przy niskim poziomie naświetlenia, w warunkach typowych dla stref klimatycznych występujących w Polsce – informuje Maciej Gelberg z biura komunikacji PGE.

Panele umocowane są na metalowych konstrukcjach, oddalonych od siebie o 8 m. Poza tym pojawiło się tu 60 inwerterów, czyli przetwornic mocy. Całość uzupełnia stacja transformatorowo-rozdzielcza.

Obie farmy wybudowano na terenach należących do  PGE Energia Odnawialna. Ich łączna powierzchnia wynosi 3,4 ha.

Wynajęli od kurii

W województwie lubuskim PGE planuje kolejną  dużą inwestycję. W tym celu od Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej wydzierżawi 320 ha ziemi.

– Inwestycje będą realizowane w dwóch miejscach – w gminach Szczaniec i Słubice. Łączna dzierżawa to blisko 320 hektarów gruntów. Do końca 2023 r. powstaną tam instalacje fotowoltaiczne o mocy ok. 250 MW – dodaje M. Gelberg.

– Dochód z dzierżawy zostanie przeznaczony na cele statutowe diecezji, podobnie jak to miało miejsce z dotychczasowymi dzierżawami tych gruntów – informuje ks. Andrzej Sapieha, notariusz kurii.

PGE to państwowa spółka, która jest największym producentem zielonej energii w Polsce. Ma 17 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 5 farm fotowoltaicznych.

komentarz »
  1. Roman 20 listopada 2020 21:35 - Odpowiedź

    Kościół niech odda ziemie państwu od którego je dostał! A raczej zagrabił!

Napisz komentarz »