REKLAMA

Aktualności, Zdrowie

Żołnierze skontrolują łóżka

Opublikowano 06 listopada 2020, autor: Piotr Piotrowski

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej będą sprawdzać, czy w szpitalach są wolne łóżka i obsługiwać nowe punkty poboru wymazów na Covid-19. Póki co, żagańskich medyków wspiera Czarna Dywizja.

O wsparcie Wojska Obrony Terytorialnych poprosił w tym tygodniu minister zdrowia. Na terenie całego kraju żołnierze będą zakładać nowe punkty do poboru wymazów oraz obsługiwać te, które już funkcjonują. Mają odciążyć pielęgniarki i pozostały personel m.in. podczas segregowania pacjentów w szpitalach. I sprawdzać, czy są wolne łóżka – co najmniej co trzy godziny. Do tej pory informacje te były weryfikowane raz dziennie i po kilku godzinach były już nieaktualne.

Obecnie, w żagańskim szpitalu wszystkie 76 łóżek jest zajętych przez chorych na koronawirusa. 

– Gdy tylko któreś się zwolni, zaraz jest zajmowane przez następnego pacjenta, wymagającego hospitalizacji – mówi Jacek Wąsik, kierownik żagańskiej filii 105. Szpitala Wojskowego.  – Cały czas jest rotacja. Dane o liczbie zajętych łóżek na bieżąco są podawane wojewodzie. Nic nie wiem o  tym, że sprawdzać to będą żołnierze WOT-u. Moim zdaniem, to dublowanie systemu. Nikt nie ukrywa wolnych łóżek.

Wąsik dodaje, że na razie nikt z WOT-u do żagańskiego szpitala nie zawitał.

– Za to przy wykonywaniu wymazów na Covid-19 od dłuższego czasu pomagają nam żołnierze żagańskiej Czarnej Dywizji. Przed wejściem do szpitala wojskowi sprawdzają również temperaturę ciała pacjentom, którzy chcą skorzystać z poradni specjalistycznych   – dodaje kierownik lecznicy.

– Ratownicy z Czarnej Dywizji, których skierowaliśmy do działań przeciwepidemiologicznych, to w pełni przygotowani i przeszkoleni żołnierze, spośród których większość jest po wyższych studiach medycznych i na co dzień wykonują zadania w szpitalach oraz stacjach pogotowia ratunkowego – mówiła sierż. Dagmara Fercho z wydziału służby zdrowia 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

Do wspólnych działań z żołnierzami WOT-u w tym tygodniu zostało skierowanych kolejnych kilkuset żołnierzy 11. LDKP. Ich zadaniem będzie m.in. wsparcie rozwijanego systemu punktów pobierania wymazów, pomoc policji podczas sprawdzania miejsc kwarantanny oraz wsparcie bieżącej działalności szpitali. Przed nimi także nietypowe zadanie, kilkudziesięciu z nich zamieni karabiny na pióra i będą wspierać stacje sanitarno-epidemiologiczne w działalności administracyjno-biurowej.

Napisz komentarz »