REKLAMA

Aktualności, Zdrowie

Potrzebują tomografu i tlenu

Opublikowano 06 listopada 2020, autor: jb

Filia 105. Szpitala w Żaganiu ma 76 miejsc dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Prawie każdego dnia oddział jest pełny.

Na oddziały w Żaganiu przyjmowani są tylko pacjenci z koronawirusem.

– W zasadzie obłożenie jest pełne. Są dni, w których zwalniają się miejsca, ale one bardzo szybko zapełniają się kolejnymi pacjentami – mówi Justyna Wróbel-Gądek,rzeczniczka szpitala. Prawie cały czas w użyciu jest 5 respiratorów, które szpital ma do dyspozycji.

Od początku pandemii w 105. pobrano 5.937 testów na obecność koronawirusa. W ostatnim tygodniu zrobiono ich około 600, choć w poprzednich tygodniach było to już nawet ponad 800 tygodniowo. W żagańskim izolatorium w tygodniu przebywało 19 osób.

Chcą pomóc

Trwają rozmowy, by zakupić tomograf komputerowy do żagańskiego szpitala. Badanie przeprowadzone tomografem pozwala oceniać, w jakim kierunku zakażenie koronawirusem rozwija się u pacjenta, przykładowo – czy są to zmiany w płucach, czy jakieś inne schorzenia.  Żagań do tej pory nie ma takiego sprzętu, pacjenci, których stan na to pozwala, są na takie badanie przewożeni do Żar.

Zakup tomografu ma być finansowany w całości z pieniędzy samorządów. Koszt takiego tomografu kontenerowego to około 2 mln 700 tys. zł.

– My zabezpieczyliśmy na razie 405 tys. zł na ten zakup, ale wnioski o dofinansowanie wysłaliśmy także do Urzędu Miasta w Żaganiu, Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Wojewódzkiego i Agencji Rezerw Materiałowych – wymienia Iwona Hryniewiecka, sekretarz powiatu. W żagańskim szpitalu nie ma miejsca na tomograf stacjonarny, dlatego przy szpitalu miałby stanąć tomograf w specjalnym kontenerze, do którego starostwo będzie musiało dobudować przejście ze szpitala.

Ruszą także prace na rozbudową tlenowni, by więcej pacjentów mogło korzystać z podłączenia do tlenu.

? Z uwagi na duże zapotrzebowanie tlenu dla pacjentów żagańskiego szpitala, jesteśmy zmuszeni do podjęcia konkretnych działań i konieczna jest rozbudowa tlenowni ? mówi płk. lek.med. Artur Lipczyński, komendant szpitala. 

Szpital ma zakupić większy zbiornik, żeby mogło korzystać z niego więcej osób. Koszty remontu i dostosowania pomieszczeń do nowego zbiornika poniesie żagańskie starostwo.

– Już czekamy na wycenę tych prac – dodaje I. Hryniewiecka.

Napisz komentarz »