REKLAMA

Zdrowie

Więcej zakazów

Opublikowano 06 listopada 2020, autor: M. Kozarowicz

Od jutra (7.11) w życie wchodzą kolejne zakazy, mające – według rządu – uchronić nas przed rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa.

Rząd znów przykręca nam śrubkę. Od jutra (sobota, 7.11) na terenie całego kraju obowiązywać będą nowe zakazy.

Ograniczony handel

W sklepach poniżej 100 mkw. będzie mogła przebywać 1 osoba na 10 mkw., w tych powyżej 100 mkw. – 1 osoba na 15 mkw.  A jak to wygląda w żarskich marketach? Najwięcej klientów zrobi jednocześnie zakupy w największym żarskim markecie, czyli Kauflandzie (160) przy ul. Przeładunkowej. Do LIDL-a przy ul. Katowickiej wejść będzie mogło jednocześnie 90 osób.  W najliczniejszych w mieście Biedronkach wartości kształtują się różnie, w zależności od wielkości sklepu – przy ul. Katowickiej pomieści się 91 osób, przy al. Wojska Polskiego (Kunice) – 73, przy ul. Szymanowskiego i Ułańskiej – 65, przy Okrzei – 40,a przy Podwalu – 25. W Aldi przy ul. Żabikowskiej zakupy w tym samym czasie zrobi 46 osób, w Stokrotce przy ul. Wieniawskiego – 22, a w marketach DINO przy ul. Grunwaldzkiej, Zielonogórskiej i miejskiej obwodnicy – po 26 osób.

W nowej galerii przy ul. Moniuszki, w sklepie Action na zakupach będzie mogło przebywać jednocześnie 49 osób. W CCC – 25, w Deichmannie – 25, a w Jysku – 52. W KIK-u – 30, w Takko – 31, w Empiku – 18, a w Rossmannie – 18.

Dodatkowo od 10.00 do 12.00 wciąż obowiązują godziny dla seniorów, w tym czasie w sklepach mogą przebywać tylko osoby, które skończyły 65 lat. W kraju zamknięte zostają także galerie handlowe, poza sklepami spożywczymi, aptekami i drogeriami.

Szkoły na zdalnym

Uczniowie klas I-III dołączyli do swoich starszych kolegów i studentów. Od poniedziałku (9.11) oni również będą uczyć się w domach. Na razie zdalne nauczenie obowiązywać ma w całym kraju do 29 listopada.

Wyłączyli kulturę

Lista zamkniętych miejsc także się wydłużyła. Oprócz basenów, siłowni, barów i restauracji, teraz zamknięte będą także: kina, teatry, muzea, opery, domy kultury i ogniska muzyczne.

Nie można też wyjeżdżać na weekend. Hotele mogą przyjmować tylko gości odbywających podróż służbową. Swoją działalność musiały zawiesić także sanatoria.

Bez zmian pozostają zasady organizowania wydarzeń sportowych bez udziału publiczności. Zgromadzenia publiczne mogą liczyć maksymalnie 5 osób. W transporcie publicznym zajętych może być 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich. Od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00 uczniowie nie mogą przebywać poza domem bez opieki dorosłego opiekuna. Osoby powyżej 70. roku życia mogą się przemieszczać jedynie, aby zaspokoić potrzeby dnia codziennego i zawodowe. Wciąż trzeba zasłaniać usta i nos, będąc poza domem.

Napisz komentarz »