REKLAMA

Samorząd

Bardzo drogie śmieci

Opublikowano 06 listopada 2020, autor: bj

Nawet do 24-25 zł za osobę zdrożeć może opłata za wywóz śmieci dla mieszkańców wsi w gminie Żary.

W piątek, 30.10., została otwarta jedyna oferta na odbiór i zagospodarowanie odpadów.

– Ofertę złożyła tylko żarska firma Pekom, na kwotę prawie 2 mln 871 tys. zł. Uwzględniając wzrost opłat pobieranych przez Zakład Zagospodarowania Odpadów w Marszowie oraz podwyżkę płac, założyliśmy, że kwota nie powinna przekroczyć 2 mln 268 tys. zł – mówi Edyta Ciecierska, kierowniczka referatu nieruchomości i ochrony środowiska w Urzędzie Gminy w Żarach.

Różnica jest spora, ale jeszcze większa, gdy porówna się koszty z mijającego roku. Bo przetarg z ubiegłego roku na odbiór śmieci zakończył się kwotą 1 mln 33 tys. zł. Co prawda gmina dodatkowo musiała sama wnosić opaty za zagospodarowanie odpadów w Marszowie w wysokości ok. 850 tys zł (teraz w jej imieniu ureguluje to Pekom), ale i tak różnica jest duża.

Dodatkowo jeszcze w tym roku do systemu śmieciowego z gminnej kasy trzeba będzie dorzucić.

– Szacuję, że to będzie kwota ok. 130 tys. zł. Wynika to z tego, że budżet był planowany przed późniejszą zmianą stawki za śmieci, ale także z tego, że mieszkańcy mają zaległości w opłatach. I niestety czas pandemii to zadłużenie powiększa – komentuje Barbara Karpowicz, skarbnik gminy.

Efekt jest jeden. Podwyżek nie da się uniknąć.

– Pracujemy nad kalkulacją nowej stawki. Ta kwota będzie oscylowała od stycznia 2020 wokół 24-25 zł za odbiór odpadów segregowanych. Rada Gminy będzie decydować, ile wyniesie karna opłata za brak segregacji, bo zgodnie z przepisami może wynieść od dwukrotności do czterokrotności stawki – dodaje skarbnik.

komentarz »
  1. Michał 12 listopada 2020 12:11 - Odpowiedź

    Monopol jednej firmy kosztuje. Ile Gmina zarobiła na sortowanych śmieciach?
    Uważam, że wszystko powinno być jawne i transparentne dla mieszkańców Gminy.
    Niedługo wywóz śmieci będzie tańszy w Niemczech niż w Posce, a wina będzie po stronie urzędników tak jak opisują to specjaliści w Businessinsider.

Napisz komentarz »