REKLAMA

Samorząd

Jak policja radnemu podpadła

Opublikowano 06 listopada 2020, autor: Piotr Piotrowski

O to, czy przeznaczyć 11,5 tys. zł na zakup psa służbowego dla żagańskiej policji, spierali się szprotawscy radni podczas zdalnej sesji Rady Miasta (29.10.).

Pierwotnie Szprotawa miała te pieniądze zarezerwowane na fundusz wsparcia policji – na zakup nieoznakowanego radiowozu. Do radiowozu miały się dorzucić Małomice i Niegosławice. Ale gdy z inwestycji wycofały się Niegosławice, Szprotawa postanowiła przekazać policji 11,5 tys. zł na zakup służbowego psa tropiącego.

Przeciwko wsparciu komendy był radny Roman Pakuła.

– Wstyd mi to powiedzieć, bo jako emerytowany policjant tę grupę zawodową reprezentuję. Jestem przeciwko przyznaniu tych środków. Żagańska komenda powiatowa nie jest godna otrzymania tych pieniędzy – grzmiał. – Wolałbym wesprzeć straż pożarną, która boryka  się z problemami przy dokończeniu budowy strażnicy w Szprotawie. Kilka lat wcześniej policja, dziadując i prosząc, też zabiegała o środki na zakup radiowozu. Wtedy nasza gmina i inne plus starostwo się zrzuciły na pojazd. Niewykluczone, że policjanci właśnie z tego radiowozu mnie i radnego Jerzego Chmarę legitymowali podczas pikiety pod żagańskim sądem w sprawie zwolnienia burmistrza Gąsika z aresztu (w maju br. – red.). Mnie, obywatela  tego kraju, który uczciwie stał w maseczce, w odpowiedniej odległości od innych! I z tym się nie mogę pogodzić. Jestem kategorycznie na nie.

Jerzy Chmara, drugi radny, który jest emerytowanym policjantem i również był legitymowany przez policjantów pod sądem za udział w manifestacji, nie podzielił zdania kolegi. Podkreślił, że pies tropiący jest potrzebny policji i pochwalił burmistrza za współpracę ze służbami mundurowymi.

Burmistrz Mirosław Gąsik tłumaczył, że gdy Niegosławice wycofały się ze wspólnego zakupu radiowozu, komendant policji zwróciła się do szprotawskiego Urzędu Miasta z prośbą o przekazanie środków na inny cel – zakup psa służbowego.

– W myśl zasady „kto daje i odbiera…” postanowiliśmy, że przekażemy te pieniądze. Żagańska policja ma jednego psa, ale on niestety choruje i jest problem w razie zaginięcia jakiejś osoby – przekonywał radnych burmistrz. – W tej sytuacji komenda sprowadza psa z Gorzowa. Wszyscy wiemy, że policja boryka się z problemami finansowymi, dlatego warto wesprzeć ją na naszym terenie. Mam nadzieję, że uda się dopiąć zakup pojazdu dla szprotawskiej policji w przyszłym roku. Straż pożarną też będziemy wspierać w dokończeniu budowy jednostki ratowniczo-gaśniczej w Wiechlicach.

Ostatecznie 17 radnych było za wsparciem policji, tylko Pakuła wstrzymał się od głosu.

Napisz komentarz »