REKLAMA

Aktualności, Gospodarka

Sprzedawcy liczą straty

Opublikowano 06 listopada 2020, autor: Piotr Piotrowski

Sprzedawcy kwiatów i zniczy z Żagania są zdruzgotani.

Wszystko przez decyzję rządu, który w ostatniej chwili (w piątek, 30.10.) zamknął cmentarze.

– To dla nas ogromny cios – mówi Błażej Herbut, który od lat handluje chryzantemami przy żagańskim cmentarzu. – Pomogli nam mieszkańcy Żagania oraz okolic, którzy postanowili nas wesprzeć, kupując chryzantemy nie tylko na groby, ale też na balkon czy do ogrodu. Niektórzy zostawiali po 20 zł, choć doniczka kosztowała 15 zł.

Zakorkowany Żagań

Tuż po ogłoszeniu decyzji przez rząd, w piątkowe popołudnie żagański cmentarz przeżył oblężenie. Ludzie ruszyli na groby swoich bliskich, masowo kupując kwiaty, a także znicze. Korki na rondzie przy ul. Kożuchowskiej i Armii Krajowej trwały blisko dwie godziny.

– To głupota, co zrobił rząd. Ogłosił tę decyzję w ostatniej chwili, zamykając cmentarze na trzy dni i tym samym powodując gromadzenie się tłumów przy grobach w piątkowe popołudnie – kwituje pan Stefan z Żagania. – Tym samym, zamiast rozłożyć te tłumy na trzy dni, skumulował je w jedno popołudnie!

– Sadziliśmy te kwiaty od wiosny, pielęgnowaliśmy, nie szczędząc środków, a tu nagle taka decyzja! Dzięki mieszkańcom, którzy nas wsparli, kupując chryzantemy mimo zamkniętych cmentarzy, będziemy mogli jakoś przetrwać. Bardzo dużo ludzi przyszło w niedzielę, 1 listopada – mówi Justyna Dziak, która również sprzedawała chryzantemy przy żagańskim cmentarzu. – Może uda się sprzedać połowę towaru.

Taka pomoc

Władze Żagania obwieściły, że odkupią od handlarzy chryzantemy w doniczkach, przeznaczone do sprzedaży na Wszystkich Świętych. Kryteria jednak były tak wyśrubowane, że z pomocy skorzystać mogło zaledwie kilka osób. Termin zwracania się o taką pomoc minął 4 listopada.

– Pomoc skierowana była do osób fizycznych zamieszkałych w Żaganiu i prowadzących działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży kwiatów na terenie miasta – informuje Agnieszka Zychla, rzecznik Urzędu Miasta. – Dotyczyła wyłącznie niesprzedanego towaru, na który sprzedawca posiadał dowód zakupu wystawiony nie później niż 30 października 2020 r. Kwiaty zostały zakupione po cenach wynikających z dowodu zakupu.

Napisz komentarz »