REKLAMA

Gospodarka

Wiatraki przyjadą tirami

Opublikowano 30 października 2020, autor: bj

Już na początku listopada, nocą, przejdzie transport wielkich ciężarówek z elementami wiatraków. Pojadą najpierw do Drożkowa.

Na plac budowy wiatraków w Drożkowie i Lubanicach (gm. Żary) wróciła ekipa, która stawiać będzie farmy wiatrowe.

Do Drożkowa już miały zjeżdżać transporty ciężarówek z elementami wiatraków, ale zostały opóźnione. Ładunek ma przyjechać z Niemiec, a tam przedłużył się remont autostrady i są przewężenia na drodze. W efekcie opóźniony transport został zaplanowany na przyszły tydzień. Wiatraki mają być przywożone po kolei.

– Najpierw do Drożkowa, bo w Lubanicach prowadzone są jeszcze prace przygotowawcze – informuje Krzysztof Witczak z firmy OX2, która buduje farmy dla FW Żary.

Protesty bez skutku

Przypomnijmy. Formalności związane z budową farm ciągną się od 2010 roku, kiedy radni gminy Żary uchwalili plan zagospodarowania przestrzennego dla obu miejscowości oraz Surowej. Zgodzili się tym samym, żeby w tych miejscowościach wiatraki się pojawiły. Wnioski o pozwolenie na budowę złożyła firma FW Żary. Starostwo Powiatowe najpierw nie dało zgody. Sprawa trafiła więc do wojewody, a potem do sądu. Ostatecznie firma FW Żary pozwolenia na budowę otrzymała. Na nic zdały się protesty mieszkańców. Wojewoda uznał, że nie są stroną w tej sprawie.

Farma wiatrowa będzie mieć 21 MW mocy i będzie wytwarzać około 67 GWh energii rocznie. Tyle, ile średnio zużywa około 23 tys. 400 gospodarstw domowych.

Przyjadą nocą

Wielkie samochody do Drożkowa  przyjadą w nocy, kiedy ruch jest najmniejszy. Będzie ich około 10 – z elementami stalowej wieży (będzie miała 120 m wysokości) i 70-metrowymi skrzydłami. W samej wsi ciężarówki zajmą całą szerokość drogi, asekurować je będą samochody pilotujące. Wkrótce potem rozpocznie się montaż. Na budowie pracować będzie nawet 60 pracowników różnych branż.

– O ile pogoda będzie nam sprzyjać, czyli aura nie będzie wietrzna, to trzy wiatraki w Drożkowie oddamy na przełomie roku – zapowiada K. Witczak.

W Lubanicach budowana jest droga. Pojawiła się też na razie tylko jedna betonowa podstawa pod wieże, dlatego tu wstępny termin zakończenia prac to pierwszy kwartał 2021r.

Na razie powstać ma w sumie 7 wiatraków.

Napisz komentarz »