REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Dusiłem się, nie mogłem spać

Opublikowano 30 października 2020, autor: Piotr Piotrowski

Duszności, ból w klatce piersiowej i nieprzespane noce. Szymon Matuszewski, szprotawski radny i nauczyciel, opowiada o swojej walce z koronawirusem.

Pana Szymona (55 l.) lekarz rodzinny skierował na test na COVID-19 w poniedziałek, 19 października, po tym, jak zakażona okazała się jego koleżanka z pracy, z Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych. Na wynik pan Szymon musiał czekać cztery dni. Do tego czasu nauczyciel leczył się środkiem na grypę i syropem, gorączkę i kaszel miał od ponad tygodnia. Z czasem objawy przybrały na sile. Kaszel był nie do zniesienia, do tego duszności. Mimo że choroba nie przebiega gładko, pan Szymon leczenie odbywa w warunkach domowej izolacji. Zgodnie z zaleceniami lekarza.

– Miałem takie duszności, że nie mogłem spać. Nie mogłem nic mówić, bo za chwilę zaczynałem kaszleć – opowiada „Regionalnej”. – No i te spadki temperatury ciała, raz gorąco, raz zimno. Pocenie się, łamanie w kościach i bóle mięśni. Najgorsze jest to, że na to dziadostwo nie ma żadnego skutecznego leku. Albo organizm je zwalczy sam, albo… Jestem w stałym kontakcie z nadzorem sanitarnym. Na szczęście, choroba ustępuje, kaszlę już mniej. Wierzę, że wyjdę z tego.

Chory system

Przy okazji pan Szymon dodaje, że na własnej skórze przekonał się, jak działa polska służba zdrowia.

– Czy to normalne, aby czekać na wynik testu aż cztery dni? Co w tym czasie człowiek powinien robić? Izolować się, czy mieć kontakt z rodziną? Poza tym, dodzwonienie się do lekarza rodzinnego graniczy z cudem. Ja dobrego lekarza pierwszego kontaktu długo szukałem i znalazłem aż w Nowej Soli – mówi. – Sam system zdrowia jest chory. Rząd kompletnie nie przygotował się do drugiej fali pandemii, a miał na to kilka wakacyjnych miesięcy. Za chwilę skończą się miejsca w szpitalach. Apeluję do wszystkich – przestrzegajcie zasad reżimu sanitarnego i dzwońcie do lekarza, gdy zaczniecie mieć objawy grypowe. Nie bagatelizujcie ich!

Napisz komentarz »