REKLAMA

Wasze sprawy

Zrobią zakupy seniorom

Opublikowano 30 października 2020, autor: jb

Pomoc w robieniu zakupów dla osób powyżej 70 roku życia oferują Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Żarach oraz Ośrodek Pomocy Społecznej w Żaganiu.

Chodzi o osoby, które m.in. ze względu na wiek i często wiele współistniejących chorób powinny pozostać w domach z powodu epidemii koronawirusa.

Jeżeli ktoś potrzebuje pomocy w zrobieniu bieżących zakupów, musi najpierw zadzwonić na ogólnopolską infolinię: 22 505 11 11. Osoba, która przyjmie takie zgłoszenie, przekaże je dalej do realizacji właściwemu ośrodkowi pomocy społecznej.

Dopiero wtedy pracownik OPS zadzwoni do seniora, zbierze potrzebne informacje, ustali godzinę i datę wizyty w domu. Weźmie od osób potrzebujących listę zakupów i pieniądze na nie. Senior płaci tylko za zakupy, nie ma żadnych dodatkowych kosztów za ich zrobienie i dostawę.O pomoc prosić mogą osoby, które nie mają rodziny w mieście oraz nie korzystają z usług opiekuńczych, bo wówczas zakupy może im robić siostra PCK.

– Do tej pory mieliśmy dwa takie zgłoszenia z prośbą o pomoc. Do seniorów wysyłani są pracownicy socjalni oraz asystenci rodziny. Mamy 20 pracowników socjalnych, 3 asystentów, ale gdyby ich zabrakło, to łącznie pracowników MOPS jest 78. Wszystkich możemy skierować do pomocy. Gdyby z jakiegoś powodu potrzeba było więcej wolontariuszy, to chętni zgłaszać się mogą tylko przez oficjalną stronę internetową: wspierajseniora.pl – mówi Katarzyna Pękala, dyrektor MOPS w Żarach.

Seniorzy mogą też liczyć na pomoc w załatwieniu urzędowych spraw, które nie wymagają podawania danych wrażliwych. Mogą poprosić np. o pomoc w zapłaceniu rachunków.

– Gdy do seniorów wybierać się będą nasi pracownicy, wcześniej ustalą konkretny dzień i godzinę. Każdy z nich ma także legitymację z pieczątką i moim podpisem, więc łatwo sprawdzić, czy nikt się nie podszywa i nie próbuje wyłudzić pieniędzy – dodaje K. Pękala. 

 

Wyprowadzą psa

Zgłoszeń od seniorów nie było jeszcze w Żaganiu.

– Do programu przystąpiliśmy we wtorek, 27 października. Dostaliśmy od wojewody wykaz 3 tysięcy seniorów w Żaganiu, którzy spełniają kryteria wiekowe. Nie wiemy, ilu z nich będzie potrzebowało pomocy. Mamy 15 pracowników, których możemy skierować do takiej pracy. Zakupy dla jednej osoby robione będą dwa razy w tygodniu – mówi Piotr Puchalski, kierownik OPS w Żaganiu. – Dopóki damy radę, będziemy chcieli to robić własnymi siłami, bo nie wiemy, czy będziemy w stanie nadzorować uczciwość wolontariuszy. Chętni mogą jednak zgłaszać się np. z propozycją pomocy przy wyprowadzaniu psów seniorów. Muszą to być jednak osoby pełnoletnie. Te zgłoszenia też przyjmowane są wyłącznie przez stronę internetową – dodaje P. Puchalski.

W Żarach ten temat pojawił się już wiosną.

– Nawiązaliśmy współpracę z wolontariuszami stowarzyszenia „Aport” w Żarach, oni zaoferowali taką pomoc – dodaje K. Pękala. 

Napisz komentarz »