REKLAMA

Komunikacja

Obwodnicy nie będzie

Opublikowano 30 października 2020, autor: Michalina Kozarowicz

Mieszkańcy Lubska wyszli na ulicę. Przez dwie godziny blokowali przejazd ulicą Wrocławską. Chcieli pokazać, jak bardzo miasto potrzebuje obwodnicy. Ale szybko jej nie zobaczą…

Mieszkańcy Lubska protestują, by zwrócić uwagę władz województwa na problem ruchu ciężarówek przez ich miasto. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze nie przewiduje, by w przeciągu najbliższych kilku lat marzenie mieszkańców o dokończeniu budowy obwodnicy miało jakiekolwiek szanse na realizację.

Szukają nowej trasy

Zarząd Dróg Wojewódzkich, zanim opracuje plan budowy II etapu obwodnicy, musi mieć dokument stwierdzający, jak bardzo obwodnica wpłynie na środowisko. Nitka obwodnicy ma przebiegać przez obszary objęte programem Natura 2000.

– W wyniku złożonego w czerwcu 2019 roku wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy obwodnicy Lubska, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim wydał postanowienie  nakładające obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko – mówi Paweł Tondera, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze. I dodaje: – Jednym z elementów raportu ma być zbadanie alternatywnego wariantu. Chodzi o przebieg poza obszarem Natura 2000 – Lubski Łęg Śnieżycowy. W trakcie prac związanych z opracowaniem raportu, wykonawca zwrócił się z wnioskiem o zakończenie umowy i powierzenie dalszych prac innej grupie specjalistów. W związku z powyższym Zarząd Dróg Wojewódzkich 1 października rozwiązał z wykonawcą umowę – wyjaśnia.

Urzędnicy będę teraz szukać nowego wykonawcy raportu, a gdy się znajdzie, będzie miał dwa lata na wykonanie swojej pracy. Planowany termin uzyskania decyzji to 31.10.2022 r. Dopiero po tym czasie Zarząd Dróg Wojewódzkich przystąpi do opracowywania dokumentacji potrzebnej do budowy obwodnicy.

– Po uzyskaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zostanie zlecone opracowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem decyzji zezwalającej na realizację inwestycji. Okres realizacji dokumentacji szacowany jest na około 2 lata – stwierdza P. Tondera.

– Nie może być tak, że Lubsko jest białą plamą na mapie – komentuje Janusz Dudojć, burmistrz Lubska. – Ze swojej strony na pewno będę się starał wszystko przyśpieszyć – deklaruje.

Napisz komentarz »