REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Testy i kwarantanna dla Polaków

Opublikowano 23 października 2020, autor: Michalina Kozarowicz

Niemcy uznały Polskę za kraj podwyższonego ryzyka w związku ze wzrostem zachorowań na Covid-19. Od jutra, żeby wjechać do Niemiec bez większych problemów, trzeba być pracownikiem strefy przygranicznej, uczniem albo kierowcą.

Od soboty (24.10) Niemcy uznają całą Polskę za czerwoną strefę. Choć granice nie zostaną zamknięte, to wjazd na terytorium Niemiec dla osób tam nie pracujących będzie bardzo utrudniony. Przy wjeździe do Niemiec trzeba będzie mieć przy sobie wynik testu na koronwirusa, zrobionego nie wcześniej niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Oczywiście wynik będzie musiał być negatywny, a do tego musi to być określone po niemiecku lub angielsku, tak aby dla kontrolujących było jasne, czego dotyczy dokument. Osoby, które nie będą miały ważnego testu, będą musiały udać się na 14-dniową kwarantannę albo grozić im wysoki mandat, nawet 25 tys. euro.

Są wyjątki

Pracownicy transgraniczni, czyli tacy, którzy dojeżdżają do pracy w Niemczech i wracają do Polski w ciągu doby, uczniowie i studenci, a także pracownicy transportu i osoby podróżujące przez Niemcy tranzytem, są wyjęci spod tego nakazu. Niemiecki rząd poinformował, że nie chce paraliżować gospodarki, która w dużej mierze opiera się – w takich rejonach jak Brandenburgia czy Saksonia – na polskich pracownikach.

Nie będzie za to zmiłuj dla pozostałych. Również mieszkańcy strefy przygranicznej muszą stosować się do nowych przepisów, lepiej nie jechać teraz na zakupy do Niemiec, bo może nas to słono kosztować. Niemieckie władze o nowych zasadach poinformowały w czwartek (22.10). Nie zabraniają za to przyjeżdżać do Polski swoim obywatelom. Jeżeli ci chcą przyjechać do Polski na krócej niż 24 godziny, mogą to zrobić i po powrocie nie będzie ich czekać kwarantanna.

Darmowe testy

Przekraczającym granicę Polakom, Niemcy za darmo będą wykonywać testy na Covid. Punkty pobrań wymazów można znaleźć na dworcach kolejowych i autobusowych, lotniskach, test można zrobić także po zgłoszeniu się do lekarza rodzinnego w Niemczech.

Nie tylko Polska znalazła się na liście państw, z którymi Niemcy postanowiły zaostrzyć reżim sanitarny. Do zagrożonych obszarów Niemcy zaliczyły też Szwajcarię, Liechtenstein, Wielką Brytanię, Irlandię oraz znaczną część Włoch.

Napisz komentarz »