REKLAMA

Komunikacja

Rolniczy protest

Opublikowano 23 października 2020, autor: bj

Korki na obwodnicy i jeżdżące pomiędzy dwoma rondami traktory. Jeden z napisem „stop piątce Kaczyńskiego”. Tak wyglądał rolniczy protest w Żarach we wtorek, 21.10.

Kolumna kilku rolniczych ciągników przez dwie godziny jeździła obwodnicą od ronda przy stacji Lotos i McDonald`sie do ronda przy ul. Zielonogórskiej. Demonstracja odbyła się w ramach ogólnopolskiego protestu rolników przeciwko ustawie o ochronie zwierząt, czyli tzw. piątce Kaczyńskiego. Zakłada ona m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych, ograniczenie uboju rytualnego tylko do potrzeb krajowych związków wyznaniowych, wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i zakaz trzymania psów na krótkich łańcuchach.

Rolnicy sami z siebie

W kraju podobne akcje organizowane były przez organizację rolniczą „AgroUnia”, w Żarach – przez rolników m.in. ze Złotnika, Pietrzykowa, Żar. Protestu pilnowało kilka radiowozów.

– Po prostu skrzyknęliśmy się, bo to jest coś, co w nas mocno uderza. Sam jestem hodowcą bydła mięsnego. Nie jest to jakaś wielka hodowla, 20 sztuk bydła, 10 opasów, krów. Każde zachwianie rynku rolnego natychmiast odczuwamy – mówi Kazimierz Ostrowski, rolnik ze Złotnika. Przyznaje jednak, że liczył na większe zaangażowanie rolników.

– Przecież to dotyczy nie tylko nas, hodowców. Nie będzie hodowli, to rolnicy nie będą mieli gdzie sprzedawać zbóż na paszę – tłumaczy. Chwali za to kierowców. – Nie było żadnego trąbienia na nas, wygrażania. Pokazywali uniesione kciuki na znak poparcia.

Rolnicy jeszcze nie wiedzą, czy będą musieli ponawiać swoje akcje.

– Liczymy na ruch prezydenta. Że to jednak nie wejdzie w życie – kończy K.Ostrowski.

Napisz komentarz »