REKLAMA

Samorząd

Milion na podwyżki dla nauczycieli

Opublikowano 23 października 2020, autor: bj

Niemal milion złotych kosztować będą nas podwyżki dla nauczycieli w szkołach średnich w powiecie żarskim.

Szkoły średnie podlegają starostwu, dlatego radni powiatowi musieli przegłosować zmianę w budżecie polegającą na zwiększeniu puli na oświatę o 980 tys. zł (na sesji, 15.10.).

– Pieniądze te w większości zostaną przeznaczone na wynagrodzenia w związku z podwyżką dla nauczycieli obiecaną przez rząd. Dochodzą też wydatki na orzeczone nauczania indywidualne czy zindywidualizowane, których ostatnio jest więcej – mówi Józef Radzion, starosta żarski.

Jak się okazuje, powiatowa oświata jest coraz droższa.

– W tym roku do szkół dołożyć musieliśmy 10 mln zł. Na pensje, składki od wynagrodzeń  i na bieżące utrzymanie, czyli opłaty za prąd czy gaz. Subwencja oświatowa od państwa jest niewystarczająca – tłumaczy Eliza Siemianowska, skarbnik powiatu. I podkreśla, że tylko do wynagrodzeń zabrakło 1 mln 700 tys. zł. Z dodatkowego miliona na oświatę, poza podwyżkami, ok. 25 proc. pójdzie na inne cele. To ok. 242 tys. zł. – W najmniejszym stopniu na remonty, bo na nie po prostu brakuje, z uwagi na wysokie wydatki bieżące – zastrzega E. Siemianowska.

Najwięcej pieniędzy, bo 83 tys. 400 zł trafi do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żarach na nagrody jubileuszowe, awans zawodowy i nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Nieco mniej, bo niespełna 63 tys. zł – do Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych w Lubsku – na nagrody i awans zawodowy, a także odprawę emerytalną.

Na to samo przeznaczone zostaną środki w wysokości 47 tys. zł w Zespole Szkół Technicznych w Lubsku i nieco ponad 40 tys. zł w Zespole Szkół Budowlanych.

Napisz komentarz »