REKLAMA

Gospodarka

Budują centrum handlowe

Opublikowano 30 października 2020, autor: bj

Praca wre na placu budowy centrum handlowego po dawnych zakładach „Wełna” przy ul. Podwale w Żarach. Powstać tu ma Biedronka, mniejsze sklepy i kilkadziesiąt mieszkań.

Na razie powstaje budynek, gdzie znajdzie się Biedronka. Całość terenu została już oczyszczona i przygotowana pod budowę. Zostały już wbite betonowe słupy. Na nich zostanie wsparta więźba dachowa.

Inwestor, czyli spółka Masovia z Warszawy, ma ważne pozwolenie na budowę. W planach ma renowację, rozbudowę i przebudowę istniejących budynków z zachowaniem wytycznych konserwatorskich.

– Odtworzymy charakter tego miejsca, ale nadamy mu nową funkcjonalność. Wybudujemy tu mieszkania, lokale usługowe i sklepy – mówi Piotr Szmilewski, prezes zarządu firmy.

Prace prowadzone są w najodleglejszym miejscu od komina, czyli przy budynkach od strony ul. Podwale. Komin jest pozostałością po XIX-wiecznej tkalni Erdmanna Hofmanna.Wszystko dlatego, że firma wciąż nie może uzyskać zgody na obniżenie wysokości komina. A ma opinie biegłych, że nieużytkowany od kilku dekad komin się przechyla i grozi katastrofą.

Jak gorący kartofel

Decyzja w sprawie komina jest przerzucana pomiędzy Miejskim Konserwatorem Zabytków a Powiatowym Inspektoratem Nadzoru Budowlanego w Żarach.

– Z ekspertyz dotyczących stanu technicznego komina, zdaniem inwestora wynikać może konieczność całkowitej lub częściowej rozbiórki albo też wykonanie zabezpieczeń. Ze względu na zagrożenie życia, zdrowia oraz mienia organem kompetentnym do zajęcia stanowiska w sprawie jest Inspektorat Nadzoru Budowlanego. On swoje stanowisko przekazać powinien konserwatorowi – mówi Magdalena Witchen z Urzędu Miasta w Żarach.

– Wydaliśmy decyzję odmowną, bazując na tej, którą poprzedniemu właścicielowi nieruchomości wydał Wojewódzki Konserwator Zabytków, nie wyrażając zgody na rozbiórkę komina. W połowie października do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego zostało przesłane odwołanie inwestora – mówi Elżbieta Banaś, szefowa Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Żarach.

Decyzji z województwa spodziewać się należy za ok. 30 dni.

Napisz komentarz »