REKLAMA

Aktualności, Komunikacja

Żądają obwodnicy

Opublikowano 23 października 2020, autor: Michalina Kozarowicz

Obwodnica Lubska miała kosztować 40 mln zł. Powstał pierwszy jej fragment. I od lat budowa stoi w miejscu. Mieszkańcy mają dość, zaczęli protestować.

Mieszkańcy Lubska stracili cierpliwość. Budowa drugiego etapu obwodnicy ich miasta od ponad 13 lat stoi nie posunęła się ani o krok. W piątek, 16.10., między godz. 10 a 12 mieszkańcy zablokowali ulicę Wrocławską, główną arterię miasta.

– Ludzie już pytają, kiedy będzie następny protest, ale na razie Covid pokrzyżował nam plany. Ten udało nam się przeprowadzić na dzień przed wprowadzeniem u nas czerwonej strefy. Gdy znów będzie można, znów będziemy korzystać z tej formy pokazywania, jak bardzo jesteśmy niezadowoleni – mówi Jarosław Bednarek, organizator protestu i radny miejski.

Nie poszli za ciosem

Pięciokilometrowy odcinek lubskiej obwodnicy oddano do użytku w 2007 roku. To miał być zaledwie pierwszy etap inwestycji. Niestety, jej kontynuacja spotyka się z wieloma problemami. W sprawę włączyli się ekolodzy, którzy zablokowali budowę, powołując się na unikatową przyrodę. W dolinie, przez którą miała biec droga, odnaleziono siedlisko śnieżycy, rośliny pod ochronną. Lata minęły i nie udało się wypracować rozwiązania, tymczasem Lubsko dusi się w korkach. Według projektu, obwodnica Lubska zaczynałaby się zaraz za Jasieniem i omijałaby Budziechów, łącząc się z istniejącym odcinkiem lubskiej obwodnicy przy rondzie w kierunku Nowogrodu Bobrzańskiego z jednej strony i Brodów z drugiej.

– Lubsko jest jedynym miastem w regionie, które nie ma obwodnicy. Cały ruch idzie przez centrum. Ludziom pękają domy. Samochody ciężarowe rozjeżdżają nam drogi. Kto zapłaci za ich naprawę? Droga z Krosna przez Lubsko i dalej w stronę autostrady A4 jest alternatywnym szlakiem komunikacyjnym dla autostrady A2. Jeździ tędy spora część transportu z Niemiec. Na braku obwodnicy cierpi też nasz przemysł, bo co z tego, że mamy strefę, gdy przyjeżdża inwestor i widzi, jaki jest dojazd. Po prostu odpuszcza – złości się J. Bednarek 

Natura 200

Teren pod obwodnicę włączono do obszarów Natura 2000.

– Śnieżyca jest taką rośliną, że gdzie się ją przesadzi, tam będzie rosnąć. Mamy mnóstwo innych miejsc, pomników przyrody, dużo cenniejszych, które nie zostały objęte tym obszarem – wytyka J.Bednarek i podkreśla: – Lubsko bez obwodnicy się zadusi.

Burmistrz również pojawił się na proteście.

– Mamy kłopot z raportem środowiskowym i decyzją środowiskową, którą zakwestionowali kiedyś ekolodzy ze Świebodzina. Potrzebna jest jakaś specustawa, żeby eliminować działania takich awanturników, bo nikt nie ma monopolu na ochronę środowiska. Stoimy w miejscu od lat z powodu jednego hektara lasu – mówi Janusz Dudojć.

Mieszkańcy Lubska zapowiadają, że to nie koniec. Będą blokować ulicę, dopóki sprawa obwodnicy nie ruszy z miejsca.

Napisz komentarz »