REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Nie musisz iść na mszę

Opublikowano 23 października 2020, autor: M. Kozarowicz

Tadeusz Lityński, biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, dał wiernym dyspensę. Niepójście na mszę nie jest grzechem.

Biskup znów dał wiernym pozwolenie, by nie uczestniczyli we mszy. T. Lityński sam zaraził się koronawirusem i przebywa na kwarantannie.

– Udzielam ogólnej dyspensy od obowiązku uczestnictwa we mszy świętej w niedziele i święta nakazane wszystkim przebywającym w strefie czerwonej w okresie jej obowiązywania – ogłosił biskup w piątek, 16.10. – Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na eucharystii we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcam, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcam także do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe – dodał T. Lityński.

W czerwonej strefie w kościołach może przebywać 1 osoba na 7 mkw., a w żółtej – 1 osoba na 4 mkw. Oznacza to na przykład, że w kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żarach we mszy może uczestniczyć 120 osób, w kościele p.w. św. Józefa Oblubieńca – 100, w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, czyli największej żarskiej świątyni – około 180 wiernych, w koście p.w. Miłosierdzia Bożego – 110 osób, a kościele p.w. Matki Bożej Szkaplerznej w Kunicach – 100 wiernych.

Napisz komentarz »