REKLAMA

Samorząd

Żagań jak syndyk

Opublikowano 23 października 2020, autor: Piotr Piotrowski

Żagańscy radni pytali, dlaczego miasto godzi się na likwidację Łużyckiego Związku Gmin. – Żagań stał się syndykiem tego związku – wytykał na piątkowej sesji (16.10.) radny Grzegorz Kuźniar.

O likwidację ŁZG zabiegał burmistrz Andrzej Katarzyniec,który pałeczkę przewodniczącego związku przejął rok temu od burmistrz Żar Danuty Madej. 

– Związek wykonał swoje główne zadanie, jakim było wybudowanie Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Marszowie – czytamy w uzasadnieniu, jakie otrzymali radni przed sesją.

Przypomnijmy, związek powstał 18 lat temu. Obecnie tworzy go 14 gmin. Część radnych miała wątpliwości, czy aby na pewno ŁZG powinien zostać zlikwidowany.

– Związek funkcjonuje od 18 lat, zajmował się gospodarką śmieciową i ekologią. Od kiedy Żagań przejął przewodniczenie od Żar, stał się syndykiem tego związku. Czy likwidacja jest konieczna? – dociekał radny Grzegorz Kuźniar.

Wiceburmistrz Sebastian Kulesza tłumaczył, że wcześniej członkowie ŁZG spotkali się na zgromadzeniu i jednogłośnie podjęli decyzję o jego likwidacji. 

– Tak naprawdę misja związku już się skończyła – podkreślił Kulesza.

Podobne uchwały podejmą lub podjęły już samorządy pozostałych 13 gmin, tworzących ŁZG, który przestanie istnieć z końcem roku.

Napisz komentarz »