REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Woda dla pacjentów

Opublikowano 16 października 2020, autor: jb

Zbiórka wody dla pacjentów żagańskiego szpitala ruszyła w tym tygodniu.

Wielu mieszkańców angażowało się w zbiórki organizowane dla szpitala i izolatorium na początku pandemii. Pomagały osoby z grupy „Widzialna ręka”.

W tym tygodniu kolejną zbiórkę zapoczątkowała radna Małgorzata Klorek. Chodzi o niegazowaną wodę, która potrzebna jest pacjentom.

– Wiadomo, że na oddziale w Żaganiu leżą też osoby starsze, schorowane, kombatanci. Często z cukrzycą. Oni po prostu muszą pić dziennie dużo wody. Wielu z nich jest spoza naszego powiatu i nie ma im tutaj kto z rodziny podać potrzebnych rzeczy. Doszły mnie słuchy, że pacjenci potrzebują wody, więc po prostu ruszyłam z organizacją jej zbiórki – mówi M. Klorek, która przez lata szefowała żagańskiej Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.

Zrobić i podać

W szpitalu zapytaliśmy, czy pacjentom żagańskich oddziałów czegoś brakuje.

– Woda w szpitalu dla naszych pacjentów jest dostępna na bieżąco w dystrybutorach, dysponujemy też wodą przegotowaną. Natomiast jeśli ktoś z mieszkańców ma ochotę wspomóc w taki czy inny sposób pacjentów, to absolutnie nie mamy nic przeciwko. Na pewno ma to duże znaczenie zwłaszcza dla tych pacjentów, którzy nie mają bliskich lub nikt się nimi nie interesuje. W imieniu zwłaszcza tych osób dziękujemy – mówi Justyna Wróbel-Gądek, rzeczniczka szpitala.

To, że woda jest w dystrybutorach, nie oznacza, że każdy może z niej skorzystać. Dystrybutory nie stoją w salach, tylko najczęściej na korytarzach. Pacjenci z koronawirusem z pokojów wychodzić nie mogą. A wodę przegotowaną ktoś musi im wcześniej zrobić i podać.

– Nasz cel był taki, żeby pacjenci w szpitalu mogli sami korzystać z tej wody. Żeby każdy przy łóżku dziennie miał po 2-3 butelki zwykłej niegazowanej wody. Człowiek w ogóle powinien pić dużo wody, a osoba chora jeszcze więcej. Czasy są trudne, a chociaż tak możemy pomóc – mówi M. Klorek. – Pierwszą partię wody już doręczyliśmy, kolejne są w trakcie przygotowywania. Nie chcemy jeździć do szpitala za często, odrywać lekarzy od pracy. W zależności od dostępności busa, kolejną dostawę planujemy na piątek lub sobotę – mówi M. Klorek.

Każdy, kto chciałby przyłączyć się do zbiórki, o szczegóły może pytać M. Klorek.

Pani Małgorzata szuka też sponsorów na bezbutlowe dystrybutory wody do szpitala.

– Butlowe trzeba ciągle zamawiać, czekać, aż przywiozą, zamontować. A w tym czasie co ludzie chorzy mają pić? Szpital ma pięć pięter, może tyle udałoby się kupić? Ja zamówiłam jeden, na więcej mnie nie stać. Mam nadzieje, że znajdą się jeszcze osoby, które zechcą pomóc – apeluje M. Klorek.

komentarz »
  1. Ola 18 października 2020 22:56 - Odpowiedź

    Panie burmistrzu kupić tira wody z Naszych mieszkańców pieniędzy,’
    Szanowni radni to proste może z diety Waszej a nie pokazywać się i prosić sponsorów czytaj firmy,,,, one pomagają
    Klorek bądź sponsorska ….

Napisz komentarz »