REKLAMA

Aktualności, Zdrowie

Jeden oddział pełny, drugi zamknięty

Opublikowano 16 października 2020, autor: jb

Oddział pulmonologiczny w Żaganiu ma już komplet zajętych łóżek przez osoby zakażone koronawirusem. Chirurgia chorych przyjąć nie może przez zakażenia wśród personelu. Zmarło trzech leczonych w szpitalu pacjentów.

Od 6 października żagańska filia 105. Szpitala Wojskowego na oddziały przyjmuje wyłącznie pacjentów z koronawirusem.

Od marca zawieszono już ginekologię z oddziałem noworodkowym. Przyjęć pacjentów nie ma także na oddział pulmonologiczny z wewnętrznym oraz chirurgię z urologią. Na dwóch oddziałach stworzono 71 łóżek, na które przyjmowani mają być wyłącznie zakażeni  pacjenci. 

To tyle w teorii. W praktyce, 43 osoby leczone są na najwyższym piętrze szpitala, czyli pulmonologii. Oddział jest pełny.

Od środy, 15.10., pacjenci z koronawirusem nie trafiają na oddział chirurgiczny.

– Przyjęcia zostały wstrzymane z powodu dużego zakażenia wśród personelu szpitala, chodzi o 20 osób. Część kadry pozostaje na kwarantannie. Musimy wprowadzić działania mające na celu zapobiegnięcie dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa. W oddziale chirurgicznym pozostaje dwóch pacjentów, którzy nadal wymagają hospitalizacji, a przyjęci zostali wcześniej – mówi Justyna Wróbel-Gądek, rzeczniczka szpitala. 

Na 71 przygotowanych miejsc ogółem, szpital ma trzy łóżka intensywnej terapii z kardiomonitorem i możliwością prowadzenia wentylacji mechanicznej i tlenoterapii.

– Posiadamy 3 respiratory, wszystkie są obecnie wykorzystywane w oddziale pulmonologicznym – mówi J. Wróbel-Gądek.

Z naszego regionu w żagańskim szpitalu przebywa tylko jeden pacjent, pozostali zostali przewiezieni z innych części województwa, m.in. Świebodzina, Międzyrzecza. Do Żagania trafiła także część podopiecznych DPS, którzy zostali ewakuowani z Zielonej Góry. Stan większości pacjentów jest stabilny, niezagrażający życiu.

Od początku uruchomienia oddziału zakaźnego w październiku, zmarły na nim już trzy osoby.

 

 Potwierdź termin

Pomimo uruchomienia oddziałów koronawirusowych, pozostałych pacjentów przyjmują poradnie specjalistyczne na parterze szpitala. W ubiegłym tygodniu wstrzymano wizyty w poradniach chirurgicznej i urologicznej, przez zakażenia personelu szpitala.

– W tym tygodniu już uruchomiliśmy poradnię chirurgiczną i poradnię urologiczną. Oczywiście pracujący w nich zespół jest zmniejszony – podkreśla J. Wróbel.

Jeżeli ktoś miał zaplanowaną wizytę w tych poradniach np. jeszcze w październiku, powinien wcześniej telefonicznie w szpitalu potwierdzić, czy ten termin zostanie utrzymany.

W Żaganiu nadal zamknięta pozostaje pracownia endoskopii.

Pozostałe poradnie przyjmują pacjentów, ale też wcześniej telefonicznie trzeba potwierdzić termin wizyty albo możliwość skorzystania z teleporady.

Pacjenci przed wejściem do budynku szpitala poddawani są wstępnej segregacji medycznej (np. mają mierzoną temperaturę i wypełniają ankietę o stanie zdrowia).

Napisz komentarz »