REKLAMA

Aktualności, Zdrowie

Covid pustoszy 105

Opublikowano 16 października 2020, autor: bj

Zakażeni lekarze i pracownicy biur. Ponad połowa zajętych łóżek dla pacjentów z koronawirusem. Przekładane wizyty i zabiegi. I coraz dłuższe oczekiwanie. Koronawirus w 105. Szpitalu Wojskowym zbiera coraz większe żniwo.

Już 30 zakażonych osób wśród personelu w 105. Szpitalu Wojskowym w Żarach. A ta liczba może wzrosnąć, bo część osób czeka na wyniki testów.

– Liczba wszystkich pracowników sięga 900, więc to na razie nie jest wielki odsetek – komentuje Justyna Wróbel-Gądek, rzeczniczka 105. Szpitala Wojskowego.

Wśród zakażonych jest m.in. zastępca komendanta ds. leczniczych, Ryszard Smyk, który jest jednocześnie szefem pogotowia. Od kilku dni leży w żagańskiej filii szpitala.

Zakażenia nie ustrzegli się nawet pracownicy biurowi szpitala.

– Na czwartek, 16.10., liczba zakażonych pracowników administracyjnych wynosiła 5 osób – dodaje J. Wróbel-Gądek.

 

Medycy i pacjenci

Jak słyszymy nieoficjalnie, wśród zakażonych pracowników znajdują się laryngolog, pielęgniarki, jedna z przełożonych pielęgniarek, pracownik zajmujący się sprawami bhp. Szpital nie podaje, ile zostało wykonanych testów.

Tymczasem jeszcze większą liczbę stanowią zakażeni pacjenci.

– Na dedykowanych dla nich oddziałach szpitalnych w filii w Żaganiu na ten moment przebywa ponad 40 osób – informuje J. Wróbel.

Łącznie, w Żarach i Żaganiu, szpital dysponuje 291 łóżkami.

Zespół coraz mniejszy

Zakażenia wśród lekarzy przełożyły się na pracę poradni w przychodni specjalistycznej. Jeszcze do końca tygodnia nie ruszą gabinety urologiczny i chirurgiczny.

– Problemy kadrowe związane z przypadkami zakażeń niestety przekładają się na nasze możliwości. Przesunięcia i odwołania wizyt pacjentów są nieuniknione. Dobra wiadomość jest taka, że od poniedziałku, 19.10., uruchamiamy już poradnie chirurgiczną i urologiczną – zapewnia J. Wróbel-Gądek.

Trudniej będą mieli pacjenci z Żagania, którzy byli umówieni do pracowni endoskopowej, a teraz muszą przenieść się do Żar.

– Jeśli pacjenci mieli zaplanowane badania w pracowni endoskopii w Żaganiu, powinni kontaktować się z pracownią w Żarach, by ustalić nowy termin badania – informuje J. Wróbel-Gądek.

Wszystkich natomiast czekają kłopoty od samego początku przy próbie kontaktu ze szpitalem.

– Trzeba się liczyć z wydłużonym czasem oczekiwania na połączenie z rejestracją. Można ją załatwić osobiście lub telefonicznie – informuje J. Wróbel-Gądek.

Napisz komentarz »