REKLAMA

Aktualności, Zdrowie

105. nie porządzi

Opublikowano 16 października 2020, autor: M. Kozarowicz

105. Szpital Wojskowy w Żarach miał mieć ważne zadanie w walce z koronawirusem. Wojewoda zdecydował, że jednak będzie inaczej.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w czwartek, 8.10., że zamiast dotychczasowych dziewięciu szpitali wysokospecjalistycznych, w których byli leczeni pacjenci z zaawansowanymi chorobami zakażeni koronawirusem, będzie 16 szpitali koordynacyjnych, po jednym w każdym województwie. Na tej liście najważniejszych szpitali pojawił się 105. Szpital Wojskowy w Żarach. Miał stać się najważniejszym w województwie, odpowiedzialnym za koordynowanie przepływu pacjentów z Covid-19. Miał kontrolować ruch karatek wymazowych i zarządzać całym województwem w tym zakresie.

– W każdym województwie będzie jeden szpital, który będzie zapewniał kompleksową opiekę, a z drugiej strony pełnił ważną rolę w koordynacji zarządzania ruchem pacjentów – powiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia

Jednak Gorzów Wielkopolski

Ministerstwo Zdrowia zdecydowało jednak, że ostateczną decyzję co do tego, który szpital w województwie będzie pełnić to zadanie, podejmą wojewodowie. Władysław Dajczak, wojewoda lubuski, w poniedziałek (12.10) zdecydował, że to Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim będzie szpitalem koordynacyjnym, a nie 105. Szpital Wojskowy.

– Pod uwagę były brane trzy szpitale – żarski, nowosolski i ten w Gorzowie Wielkopolskim – informuje Karol Zieliński, dyrektor biura wojewody. – Ostatecznie decyzję o tym, że szpital koordynacyjny będzie w Gorzowie Wielkopolskim, wojewoda podjął po tym, jak Ministerstwo Obrony Narodowej nie zgodziło się na to, by 105. Szpital wojskowy w Żarach pełnił taką funkcję. Uznali, że szpital jest przede wszystkim wojskowy i choć nie mają wobec niego żadnych konkretnych planów, szpital musi zaspokajać ich potrzeby. Stąd odmowa – wyjaśnił K. Zieliński.

Nie wiedzieli

Żarski szpital nie przejął się tym, że stracił tak ważną pozycję. Na pytanie, czy znają powody takiej decyzji MON, otrzymaliśmy ze szpitala taką oto odpowiedź:

– 105. Kresowy Szpital Wojskowy z Przychodnią SPZOZ nie był szpitalem koordynacyjnym – odpowiedziała Justyna Wróbel-Gądek, rzecznik prasowa szpitala.

Pytamy więc w Ministerstwie Zdrowia, skąd to nieporozumienie.

– Szpital w Żarach faktycznie znalazł się na naszej liście 16 szpitali koordynujących – informuje Joanna Koc, starszy specjalista ds. komunikacji w Ministerstwie Zdrowia. – Jednak ostateczną decyzję podejmował wojewoda. W czwartek, 8.10., gdy podaliśmy wstępną listę szpitali, żarska placówka nie otrzymała jeszcze oficjalnej informacji o wyznaczeniu jej tej funkcji. Stąd komentarz szpitala, że nie byli szpitalem koordynacyjnym – wyjaśnia zamieszanie J. Koc.

Napisz komentarz »