REKLAMA

Zdrowie

Odwołają ci operację

Opublikowano 16 października 2020, autor: jb

Jeżeli miałeś zaplanowany zabieg, na przykład usunięcia woreczka żółciowego albo przepukliny, musisz liczyć się z tym, że jego termin zostanie odłożony na nieokreśloną przyszłość. Dotyczy to wszystkich szpitali.

W czwartek, 15.10., Narodowy Fundusz Zdrowia wydał zalecenia, by ograniczyć i czasowo zawiesić wykonywanie świadczeń medycznych, które były wcześniej zaplanowane.

Oznacza to, że szpitale powinny prowadzić tylko zabiegi, które wynikają z nagłej potrzeby ratowania życia i zdrowia pacjenta. Na stół operacyjny będzie mogła trafić osoba po wypadku komunikacyjnym, ale nie ktoś, kto czekał kilka lat np. na endoprotezę. Sytuację każdego pacjenta lekarz będzie musiał ocenić indywidualnie.

Wszystko po to, jak tłumaczy NFZ, by „zabezpieczyć miejsca w szpitalu dla osób z Covid-19 i pacjentów wymagających pilnego przyjęcia do szpitala” – czytamy w oficjalnym komunikacie NFZ.

 

Diagnoza poczeka

Wśród przyjęć do szpitala, które trzeba zawieszać albo maksymalnie ograniczać, są te wymagające diagnostyki pacjenta, ale także cały szereg zabiegów: endoprotezoplastyki dużych stawów, dużych zabiegów korekcyjnych kręgosłupa, zabiegów naczyniowych na aorcie brzusznej i piersiowej, pomostowania naczyń wieńcowych, zabiegów wewnątrzczaszkowych, dużych zabiegów torakochirurgicznych, nefrektomii, histerektomii. Chodzi o to, by ograniczać pobyt niezakażonych pacjentów na oddziałach intensywnej terapii i oddziałach anestezjologii, bo lekarze tych specjalizacji potrzebni są w walce z koronawirusem.

Każdy przypadek ma być oceniany indywidualnie. Lekarz musi ocenić, czy brak diagnozy lub zabiegu może wywołać znaczące pogorszenie zdrowa pacjenta.

Jedyną diagnostyką i leczeniem prowadzonym bez zmian ma być leczenie nowotworowe.

 

Szukaj sam

Oprócz Żagania, w naszym województwie pacjenci z koronawirusem przyjmowani są w Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim. Dodatkowy oddział otworzono w Krośnie Odrzańskim, a Gubin ma wydane zalecenie bycia w gotowości, gdyby trzeba było stworzyć dodatkowe miejsca dla osób zakażonych.

Z powodu działalności szpitala zakaźnego w Żaganiu czasowo odwołano przyjmowanie na oddziały wszystkich innych pacjentów niż ci zakażeni koronawirusem.

Pozostali pacjenci ze skierowaniami na zabiegi mogą szukać wolnych miejsc w innych szpitalach.

– Jeżeli pacjent miał umówiony zabieg w szpitalu, który obecnie jest wskazany przez wojewodę do realizacji świadczeń na rzecz pacjentów z podejrzeniem lub rozpoznaniem Covid- 19, może starać się o realizację świadczenia w innym podmiocie. Jednak termin zabiegu ustalany jest w podmiocie, do którego pacjent się udaje – mówi Joanna Branicka, kierownik działu organizacyjnego Zespół Komunikacji Społecznej oddziału NFZ w Zielonej Górze.

Oznacza to, że jeżeli ktoś czekał już długo na swój zabieg, będzie musiał stanąć na końcu kolejki oczekujących w innym szpitalu, zakładając, że ten zabieg akurat nie zostanie w takiej placówce zawieszony.

Napisz komentarz »