REKLAMA

Gospodarka

Symbol upadku żagańskiej gospodarki

Opublikowano 16 października 2020, autor: Piotr Piotrowski

20 lat mija od upadku jednego z największych żagańskich zakładów pracy, Zamexu.

Przedsiębiorstwo produkujące zamrażarki i lodówki upadło 10 października 2000 r. Dwa lata później nowa firma uruchomiła tu działalność, ale tylko na kilka lat. Od siedmiu lat zakład popada w ruinę. Część budynków wyburzono, aby nie płacić podatków, a ten największy, który został, jest sukcesywnie rozkradany przez złomiarzy. Obecnie służy jako miejsce spotkań młodzieży i pijaczków.

O drugie życie pofabrycznych ruin walczy radny miejski, Tomasz Kwarciński, który domaga się też, by zostały one należycie zabezpieczone.

– Dziś każdy może tam wejść, bo płot jest dziurawy i zniszczony. Na terenie zakładu jest pełno niezabezpieczonych studzienek kanalizacyjnych i włazów. Burmistrz, straż miejska i inspektor nadzoru budowlanego powinni wyegzekwować od właściciela, aby to zabezpieczył – mówi radny, który na 20-lecie upadku Zamexu wystosował w tej sprawie pisma do wszystkich instytucji. – Miasto powinno dotrzeć do właściciela, spółki z Krakowa i porozmawiać, co planuje z tym terenem zrobić. Być może znajdzie się ktoś, kto za symboliczną złotówkę kupi tę nieruchomość i da jej nowe życie.

Siedem lat temu krakowska spółka próbowała znaleźć kupca na teren, m.in. pod supermarket. Skończyło się na planach.

Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego, Andrzej Frątczak, zapewnia, że przyjrzy się stanowi technicznemu budynków Zamexu.

– Wystosujemy do właściciela pismo, aby właściwie zabezpieczył teren – mówi. 

komentarz »
  1. Ania 20 października 2020 07:16 - Odpowiedź

    Za złotówkę to pewnie sam kwarcinski kupi….

Napisz komentarz »