REKLAMA

Komunikacja

Mogą ruszać

Opublikowano 16 października 2020, autor: bj

Ne było sprzeciwu w sprawie budowy ronda u zbiegu ul. Artylerzystów, Broni Pancernej i Lotników w Żarach.

 – Otrzymaliśmy z Urzędu Miasta informację, że upłynął termin na składanie uwag. Nie wpłynęły ani od mieszkańców, ani od żadnych organizacji ekologicznych – tłumaczy Józef Radzion, starosta żarski.

Teraz Starostwo Powiatowe, które przymierza się do inwestycji, może wykupić działki pod nią, m.in. od firmy Hosso i właściciela terenu, na którym stoi obecnie pawilon, gdzie sprzedawane są ubezpieczenia. Na ten cel w budżecie powiatu jest 57 tys. 500 zł. Warunki określają specjalne przepisy – nawet jeżeli właściciel nie godziłby się na sprzedaż, to zostanie do niej przymuszony, zgodnie z wyceną rzeczoznawcy.

Teren należący do miasta żarski Ratusz wcześniej przekazał bezpłatnie. A konkretnie trzy niewielkie działki, m.in. tuż przy żłobku.

Gdy zostaną zakończone wszystkie sprawy związane z porządkowaniem własności, starostwo będzie mogło rozpocząć przygotowanie wniosku o dotację. Urzędnicy liczą na minimum 50-procentowe wsparcie. Rondo ma powstać za 5 mln 300 tys. zł. Jest już dokumentacja wykonana za 116 tys. zł przez firmę Tomasza Grześkowiaka. Zostało wydane pozwolenie na budowę.

Nie tylko rondo

Projekt przewiduje budowę ronda oraz modernizację ul. Artylerzystów w kierunku skrzyżowania z ul. Ułańską. Zostanie zlikwidowany dodatkowy pas dla skręcających w prawo na stację paliw Watis, zniknie też rozszerzenie drogi przy wjeździe do Biedronki. Będzie więcej miejsca na chodnik i ścieżkę rowerową. Samo rondo ma być małe. Ma to na celu spowolnienie ruchu. Przy okazji przebudowy zostanie wycięte 11 drzew, w tym lipy, dąb i kasztanowiec oraz kilka krzewów. Jedno z drzew rośnie przy żłobku, pozostałe wzdłuż ul. Artylerzystów.

Napisz komentarz »