REKLAMA

Samorząd

Teleporada w urzędzie

Opublikowano 16 października 2020, autor: jb

Większość urzędników z powiatu żagańskiego nie spotyka się z mieszkańcami. Sprawy trzeba załatwiać przez telefon lub drogą elektroniczną.

Niektórzy zmiany wprowadzili już, niektórzy szykują się na to od poniedziałku, 19.10.

W Żaganiu obostrzenia są w Urzędzie Miasta oraz Urzędzie Gminy.

– Dokumenty przyjmowane są w punkcie podawczym, ograniczamy ilość osób przebywających jednocześnie w urzędzie. Na spotkanie z konkretnym urzędnikiem trzeba się wcześniej umówić, on zejdzie wtedy do petenta – mówi Agnieszka Zychla, rzeczniczka Urzędu Miasta.

Jedynie wydziały, które mają swoją siedzibę w pałacu, czyli Urząd Stanu Cywilnego, wydział spraw obywatelskich, wydział świadczeń społecznych przyjmują w swoich gabinetach, ale wchodzić można pojedynczo.

Nowe zasady obowiązują też w Urzędzie Gminy Żagań. Dokumenty składać można w biurze podawczym przy wejściu. Gdy konieczne jest spotkanie z urzędnikiem, trzeba się na nie umówić telefonicznie.

– Kasa czynna jest przez dwie godziny – mówi sekretarz gminy Danuta Michalak.

Zdalnie. Bez dzieci

Drugi tydzień ograniczenia w przyjmowaniu mieszkańców obowiązują w Iłowej, gdzie pozytywny wynik na obecność wirusa miał burmistrz i sekretarz gminy.

W ograniczonym stopniu przyjmuje także Urząd Gminy w Niegosławicach.

– Na parterze mamy punkt przyjęcia interesantów. Wejść można oczywiście w maseczce. Kiedy ktoś potrzebuje spotkać się z urzędnikiem, to ten do niego schodzi i sprawy załatwiane są w sali narad. W urzędzie można korzystać także z kasy – mówi Jan Kosiński,wójt gminy Niegosławice.

Załatwiania spraw zdalnie oczekują także od mieszkańców urzędnicy w Szprotawie. Jeżeli już ktoś decyduje się wejść do urzędu, to powinien przyjść sam, bez np. dzieci.

Od poniedziałku (19.10.) zamknięty będzie Urząd Gminy w Brzeźnicy.

– Dla mieszkańców przygotowaliśmy skrzynkę podawczą na pisma, podania, deklaracje, umieszczoną przy wejściu. Chcielibyśmy jak najdłużej pracować bez konieczności wysyłania pracowników na kwarantannę, stąd te zmiany. Cały czas jesteśmy dyspozycyjni pod telefonami  – tłumaczy wójt Jerzy Adamowicz.

Według reguł przyjętych już wiosną pracują m.in. Urząd Miasta w Gozdnicy i żagańskie Starostwo Powiatowe.

W Gozdnicy mieszkańcy mogą wejść do wydzielonego pomieszczenia na parterze Urzędu Miasta, tam do nich schodzi właściwy pracownik.

Podobnie jest w żagańskim starostwie. Do wydziału komunikacji obowiązuje wcześniejsza rejestracja, a każdy z poszczególnych wydziałów dokumenty przyjmuje w biurze podawczym.

Jest i wyjątek

Zmian nie ma na razie w Urzędzie Gminy w Wymiarkach.

– Do nas mieszkańcy cały czas mogą wejść, oczywiście w maseczkach – mówi wójt Lech Miszewski.

Po zakończonej kwarantannie pracowników, do normalnych przyjęć interesantów powrócił za to Urząd Miasta w Małomicach.

Napisz komentarz »