REKLAMA

Aktualności, Samorząd

Ciułają na zamek

Opublikowano 16 października 2020, autor: Michalina Kozarowicz

Ponad 657 tys. zł ma kosztować pierwszy etap odbudowy wieży żarskiego zamku po pożarze z ubiegłego roku. I jak mówi stare porzekadło – ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka. Remont naszego największego zabytku wsparli Niemcy. Obiecali przekazać 2,5 tys. euro.

Żary i niemieckie miasto Beeskow łączy wspólna historia. W obu stoją zamki należące niegdyś do rodziny Bibersteinów. Miasta dzieli jedynie 100 kilometrów, kiedyś były częścią jednego regionu. Dlatego, gdy w Beeskow dowiedzieli się o pożarze żarskiego zabytku, bardzo się przejęli.

 

Potężny pożar

Przypomnijmy – rok temu, 13 października, na wieży zamkowej w Żarach wybuchł potężny pożar. Szybko się rozprzestrzeniał. Strażacy długo walczyli z żywiołem, do Żar musiał przyjechać nawet specjalny wóz z długim wysięgnikiem, bo nasze drabiny były za krótkie. Po upadku iglicy ogień zaczął się zmniejszać. Górną część wieży, na której była iglica, od części dolnej oddziela betonowy strop, który powstrzymał przedostanie się ognia do niższych części wieży. Jednocześnie strażacy walczyli o uratowanie dachu zamku, który zajął się w kilku miejscach od spadających elementów wieży.

Wieża spłonęła dwa dni przed planowanym podpisaniem aktu notarialnego, finalizującego przejęcie zamku przez Urząd Miasta od poprzednich właścicieli, Marina Kwiatkowskiego i Jerzego Pietraka, którzy zabytek kupili na licytacji w 2006 roku za ok. 420 tys. zł. Finalnie zamek trafił do miasta na początku stycznia tego roku.

 

Uzbierali 2,5 tys. euro

Na remont całego zamku potrzeba kilkudziesięciu milionów złotych. Pożar wymusił dodatkowe prace, bo spaloną więżę trzeba odbudować w pierwszej kolejności. I zabezpieczyć zniszczony dach.

Urząd Miasta przekazał zamek w użytkowanie stowarzyszeniu Region Łużyce, które na remont zabytku pozyskało z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 657 tys. zł. Do puli dorzucić się zamierza niemieckie stowarzyszenie Förderverein Burg Neurandsberg e.V. i Stowarzyszenie Muzeum Instrumentów Muzycznych oraz Zamek Beeskow w Niemczech. Niemcy przyjechali do Żar w ubiegłym tygodniu, spotkali się z urzędnikami w ratuszu i obiecali przekazać na remont zamku 2,5 tys. euro.

– Nasze miasta są bardzo blisko – wyjaśnia Arkadiusz Gutka ze stowarzyszenia Region Łużyce. – O pożarze naszego zamku było bardzo dużo informacji w mediach. Niemcy interesują się historią tych ziem i na bieżąco śledzą, co się tutaj dzieje z zabytkami. Kiedy odbywają się u nas jakieś wydarzenia, przyjeżdżają. W tym przypadku zorganizowali zbiórkę, w której każdy mógł wesprzeć remont naszego zamku. Pieniądze jeszcze do nas fizycznie nie trafiły ze względu na to, że w rachubę wchodzi kwestia przekazania ich przez granicę, ale myślę, że już wkrótce będą – mówi A. Gutka.

Aby wesprzeć odbudowę zamku, niemieckie stowarzyszenia zaapelowały rok temu o przekazanie datków dla naszego zamku. Zorganizowały też koncert. W sumie uzbierały 2,5 tys. euro.

 

Spontaniczna akcja

Pomoc Niemców docenia burmistrz Danuta Madej.

– Miasto Beeskow to nowy partner, którego pozyskaliśmy w ubiegłym roku, aby w przyszłości realizować wspólne projekty na rzecz zamku – mówi burmistrz Żar. – W tym mieście znajduje się podobny obiekt, którego właścicielami byli również Bibersteinowie. Zbiórka środków finansowych podczas koncertu to spontaniczna akcja niemieckich partnerów. Przyjeżdżając z rewizytą do Żar, zrobili nam niespodziankę. W naszym mieście planujemy organizację akcji charytatywnych na rzecz zamku, po zakończeniu prac projektowych. W czasie konsultacji społecznych, które były organizowane przed jego przejęciem, mieszkańcy i przedsiębiorcy wyrażali swoje wsparcie dla takiego typu wydarzeń.

Na remont zamku potrzeba kilkudziesięciu milionów złotych. Takiej kwoty nie uzbiera się podczas akcji charytatywnych. Budżetu miasta także na to nie stać. Za co więc zabytek będzie remontowany?

– Głównym źródłem środków finansowych na remont zamku będą fundusze unijne, transgraniczne, krajowe i miejskie, ale musimy mieć gotowe projekty i pozwolenia – zastrzega burmistrz.

Napisz komentarz »