REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Korona szaleje w szkołach

Opublikowano 09 października 2020, autor: bj

W szkołach spore zamieszanie. Co chwilę pojawiają się informacje o zakażeniach, kwarantannie lub nadzorze epidemiologicznym.

Od środy, 6.10. zdalnie uczy się klasa VIII ze Szkoły Podstawowej w Brodach.

– We wtorek, 6.10., lekcje jeszcze były, ale przerwaliśmy zajęcia, gdy dotarła do nas informacja o zakażeniu jednego z uczniów tej klasy. Rodzice odbierali swoje dzieci – mówi Barbara Czahajda, dyrektorka.

Test u ucznia z Brodów został wykonany, bo miał on zaplanowany zabieg. W takich sytuacjach jest o obowiązkowa procedura.

Pójdą do komunii

Jeszcze dziś do północy obowiązuje kwarantanna w klasie IVa w Szkole Podstawowej nr 8 w Żarach, a także związana z nią kwarantanna w jednym z domków Powiatowego Domu Dziecka.

– Jeden z naszych podopiecznych jest uczniem tej klasy, gdzie u rodzica kolegi zostało stwierdzone zakażenie. Dlatego Sanepid podjął  decyzję o kwarantannie 12 naszych wychowanków. Czwartoklasista uczestniczy w lekcjach prowadzonych zdalnie, natomiast pozostali, uczniowie różnych klas i szkół mają kontakt z nimi za pośrednictwem systemu Librus – mówi Małgorzata Issel, wicestarosta.

Przebywający wciąż na kwarantannie uczniowie Ósemki, a także ich rodzice mogą mówić o dużym szczęściu, biorąc pod uwagę termin zakończenia kwarantanny (północ, 9.10.). W sobotę (jutro, 10.10.) czwartoklasiści przystępują do od dawna przygotowywanej komunii.

Zbadają w przypadku objawów

Chwilę niepewności przeżywali uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego.

– W związku z podejrzeniem zakażenia koronawirusem u jednego z uczniów liceum, klasa II została nadzorem epidemiologicznym i zdalnym systemem nauczania – informuje Dorota Konaszczuk, lubuski inspektor sanitarny.

Na szczęście test ucznia (którego rodzic jest zakażony) wyszedł ujemnie, więc w środę, 7.10. uczniowie wrócili do szkoły.

Do wczoraj, do 8.10. nadzorem epidemiologicznym byli objęci uczniowie Społecznego Liceum Ogólnokształcącego.

– To dlatego, że uczeń tej szkoły miał kontakt z osobą zakażoną i wraz z rodziną przebywa na kwarantannie – wyjaśnia D. Konaszczuk.

Dodatkowo koronawirusem zakażony jest jeden z katechetów.  W społecznej szkole wszyscy otrzymali nakaz obserwowania swojego stanu zdrowia.

Również do wczoraj (do czwartku, 8.10.) na kwarantannie przebywały dwie grupy przedszkolaków z żarskiej Dziesiątki przy ul. Okrzei w Żarach, a także ich rodzice. Wszystko dlatego, że mieli kontakt z zakażoną nauczycielką.

– Osoby są i będą kierowane na badania w kierunku COVID, w przypadku wystąpienia objawów sugerujących zakażenie koronawirusem – mówi D. Konaszczuk.

Napisz komentarz »