REKLAMA

Aktualności, Zdrowie

Przyjmą tylko z koronawirusem

Opublikowano 09 października 2020, autor: jb

Od czterech dni żagański szpital pracuje tylko jako zakaźny. 25 pacjentów z koronawirusem leżało w żagańskiej filii 105. Szpitala Wojskowego w Żaganiu w czwartek, 8 października.

Od wtorku, 6 października, oficjalnie szpital w Żaganiu jest jednoimienny, czyli przyjmuje wyłącznie pacjentów zarażonych koronawirusem. Obecnie szpital ma status II stopnia zabezpieczenia COVID-19. Drugi stopień mówi o przyjmowaniu pacjentów z już potwierdzonym koronawirusem, którzy potrzebują pomocy m.in. lekarza internisty i zakaźnika.

Ostatnio, oddziały zakaźne w Żaganiu wprowadzono wiosną, a zamknięte zostały 8 czerwca, gdy zmalała liczba nowych dziennych zachorowań na koronawirusa.

 Choruje personel

Po potwierdzeniu zachorowań na koronawirusa u personelu szpitala, już od soboty, 3 października, wstrzymano przyjęcia pacjentów na oddziały szpitalne. W Żaganiu od marca nie pracuje już oddział ginekologiczno-położniczy oraz noworodkowy. Teraz zamknięto oddział pulmonologiczny z pododdziałem wewnętrznym oraz chirurgię z pododdziałem urologicznym.

W szpitalu było w weekend około 30 pacjentów, w tym 2 zakażonych. Wymazywani na obecność wirusa byli wszyscy. Ci, którzy wymagali dokończenia leczenia, byli jeszcze na oddziałach w Żaganiu. Nowi pacjenci, nawet z wyznaczonymi terminami zabiegów, nie zostali już przyjęci.

Do tej pory tylko wśród personelu szpitala z powiatu żagańskiego potwierdzono zachorowanie u 12 osób. Jest to jedna lekarka, 1 pacjent, dwie salowe, dwie sekretarki medyczne i osiem pielęgniarek.

 Zamykają i przenoszą

Chorych przybywa z każdym dniem. Do Żagania trafiają nie tylko pacjenci z naszego regionu. W środę (7.10.) na oddziałach było tam łącznie 14 pacjentów, w czwartek (8.10.) już 25, kolejni już zostali do Żagania skierowani. 

Do tej pory bez zmian pacjentów przyjmowały przyszpitalne poradnie specjalistyczne. To zmieniło się również od czwartku, 8.10. Do odwołania została zamknięta cała poradnia chirurgiczno-ortopedyczna.

– Zaplanowane w niej wizyty pacjentów zostają przeniesione do poradni w Żarach – mówi Justyna Wróbel-Gądek, rzeczniczka 105. Szpitala Wojskowego.

 Gorzej jest z wizytami u urologa. Poradnia w Żaganiu została również tymczasowo zamknięta, a zaplanowane wizyty odwołane.

Wizyty w pozostałych przychodniach na razie są realizowane. Pacjenci przed planowanym terminem wizyty powinni zadzwonić do rejestracji w Żaganiu i potwierdzić, czy mogą skorzystać np. z teleporady.

Dodatkowo, w Żaganiu została zamknięta pracownia endoskopowa, a pacjenci zapisani na wizytę muszą dopytywać teraz o wolne terminy w Żarach.

Nie zmienia się też to, że pacjenci przed wejściem poddawani są wstępnej segregacji medycznej (np. mają mierzoną temperaturę przed wejściem i wypełniają ankietę o stanie zdrowia).

Szpital w Żaganiu ma łącznie 71 łóżek, tylu może przyjąć pacjentów z koronawirusem.

Napisz komentarz »