REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Zakażona nauczycielka, dwie klasy w domu

Opublikowano 09 października 2020, autor: jb

Dwie klasy ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Żaganiu odesłano do domu, bo jedna z nauczycielek jest zakażona koronawirusem.

Jak udało nam się ustalić, nauczycielka przebywała na zwolnieniu lekarskim jeszcze od września. Do pracy wróciła w czwartek, 1.10., na kilka godzin. Przez to, że lekarz rodzinny nie dał jej skierowania na testy na obecność koronawirusa, kobieta zrobiła i opłaciła go sobie sama. Pozytywny wynik przyszedł w poniedziałek, 5.10.

Blisko 50 dzieci odesłano do domów.

– Nadzór epidemiologiczny wprowadzono dla uczniów, którzy mieli kontakt z zakażoną nauczycielką tego dnia. Są objęci nadzorem, bez możliwości przychodzenia do szkoły. Pozostają w domu na samoobserwacji. Gdyby się coś działo ze stanem zdrowia, to mają się kontaktować z lekarzem rodzinnym – mówi Jacek Stępień, powiatowy inspektor sanitarny z Żagania. – Sprawa w dochodzeniu była w miarę prosta, bo nauczycielki długo nie było w pracy. Wróciła do szkoły w czwartek na 4 godziny. W zasadzie nie kontaktowała się z personelem pedagogicznym, więc nie trzeba było nikogo kierować na kwarantannę – dodaje J. Stępień.

Uczniowie zostali odesłani do domów, ale nie uczą się zdalnie.

– Sanepid zdecydował o nadzorze epidemicznym bez wprowadzania nauki zdalnej, więc dostosowaliśmy się do tej decyzji. Pozostali uczniowie z innych klas normalnie przychodzą na zajęcia – mówi Małgorzata Kalinowska, dyrektor SP nr 1.

Nadzór uczniom kończy się w piątek, 9 października. Zmiany w szkole dotkną jednak wszystkich.

– Będziemy apelować do rodziców, żeby uczniowie nosili maseczki na przerwach. Ponownie wstrzymujemy też wpuszczanie osób trzecich do szkoły – dodaje dyrektorka. Do tej pory do szkoły można było wejść po dezynfekcji i wpisaniu się na listę odwiedzających. – Brama do szkoły zostaje znowu zamknięta. Żeby wejść, trzeba będzie dzwonić dzwonkiem przy bramie i czekać, aż przyjdzie któryś z pracowników.

Napisz komentarz »