REKLAMA

Aktualności, Samorząd

Koronawirus w Ratuszu

Opublikowano 09 października 2020, autor: jb

Zakażony jest burmistrz Paweł Lichtański i sekretarz Aldona Slipaczek-Jurek. Mieszkańcy do Urzędu Miasta w Iłowej mogą wejść tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Pierwsza w urzędzie w Iłowej pozytywny wynik na obecność koronawirusa miała sekretarz. Dowiedziała się o tym w niedzielę, 4 października.

Sekretarz pracowała cały tydzień, m.in. w środę brała udział w sesji Rady Miasta w Iłowej, a w czwartek – w spotkaniu na temat kolei w żagańskim starostwie, na którym byli przedstawiciele trzech powiatów (żagańskiego, żarskiego i zielonogórskiego).

– Na piątek miałam zaplanowany urlop. Od rana tego dnia nie miałam węchu i smaku, to mnie zaniepokoiło, zgłosiłam się do lekarza rodzinnego. W sobotę zrobiono mi test, choć nie miałam żadnych innych objawów. Dzisiaj jestem po prostu osłabiona – mówi A. Slipaczek-Jurek.

Żagański Sanepid ustalił, z kim sekretarz miała kontakt w ostatnich dniach. Na kwarantannę z Urzędu Miasta w Iłowej wysłano cztery osoby. Pod nadzór epidemiologiczny trafili uczestnicy spotkania w starostwie, w zależności od tego, jak blisko sekretarz siedzieli. Przedstawiciel gminy Małomice na tym spotkaniu, trafił na kwarantannę.

Po przeprowadzeniu wywiadu z sekretarz, na testy skierowanie dostał burmistrz Iłowej Paweł Lichtański. Wynik – pozytywny.

– Przez ostatnie dwa tygodnie byłem dwukrotnie na zwolnieniu lekarskim, mając typowe objawy przeziębienia. Dwukrotnie korzystałem z teleporady lekarskiej. Dlatego mój kontakt z osobami trzecimi był bardzo ograniczony. Od poniedziałku z całą rodziną przebywamy w domu. Wszyscy czujemy się dobrze. Właściwie wczoraj miałem zamiar iść do pracy – poinformował (we wtorek, 6.10) P.Lichtański.

Urzędnicy w kwarantannie

Sekretarz Slipaczek-Jurek musi przebywać na kwarantannie 10 dni od otrzymania wyniku, czyli może wrócić do pracy najwcześniej w czwartek (15.10). Jeżeli pozwoli na to jej stan zdrowia i taką decyzje wyda lekarz. Burmistrzowi 10 dni kwarantanny liczy się od wtorku (6.10.).

– Pozostali urzędnicy mogą chodzić do pracy, ale muszą obserwować swój stan zdrowia. Mogą przyjmować petentów przy jednoczesnym zasłanianiu nosa i ust i trzymaniu dystansu. – mówi Jacek Stępień, powiatowy inspektor sanitarny z Żagania. -W takich sytuacjach jednak, jeżeli są osoby, które uważają, że miały kontakt z burmistrzem, to prosimy o kontakt telefoniczny. Przeprowadzimy dochodzenie  – dodaje.

W poniedziałek pomieszczenia Urzędu Miasta zostały zdezynfekowane, ale na stronie internetowej gminy pojawił się apel, by możliwe sprawy załatwiać w magistracie telefonicznie lub zdalnie.

Szkoła pod nadzorem

W związku z potwierdzeniem wirusa u burmistrza, nadzorem objęto część uczniów ze Szkoły Podstawowej w Iłowej, gdzie uczą się jego dzieci i pracuje żona.

-To jest profilaktycznie działanie w przypadku osoby, która miała kontakt z osobą zakażoną. Zostały wytypowane klasy, z którymi te osoby miały kontakt i trafiły one pod nadzór epidemiologiczny. Jedna nauczycielka została skierowana na kwarantannę. Dzieci mogą chodzić do szkoły, ale nie mogą uczestniczyć w żadnych np. uroczystościach rodzinnych, koleżeńskich, urodzinach znajomych. Ważna jest obserwacja ich stanu zdrowia przez rodziców. W przypadku jakichkolwiek objawów choroby konieczny jest kontakt z lekarzem rodzinnym – tłumaczy J. Stępień.

Napisz komentarz »