REKLAMA

Zdrowie

Zero tolerancji

Opublikowano 09 października 2020, autor: Michalina Kozarowicz

Policjanci wezmą się za osoby, które maseczki mają w nosie, a nie na nim. „Zero tolerancji” zapowiedzieli rządzący. Uwaga, posypią się mandaty!

Koronawirus zbiera coraz większe żniwo. Niemal codziennie bite są dobowe rekordy zakażeń i ofiar śmiertelnych. We wtorek (6.10) zakażeń było 2.263, 58 osób zmarło. W środę (7.10) padł kolejny rekord. Liczba zakażonych osiągnęła 3.003, a zmarło aż 75 osób. We wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski i szef policji gen. Jarosław Szymczak podczas konferencji prasowej mieli nietęgie miny, ogłaszając nowe obostrzenia i zakazy, które wejdą w życie od soboty (10.10).

Bez maseczki tylko z zaświadczeniem

Nosić maseczki trzeba w sklepach, kościołach, w kolejce do lekarza czy w autobusie. Dodatkowo w strefie żółtej i czerwonej (powiaty, gdzie zachorowań jest najwięcej) trzeba nosić maseczki także na świeżym powietrzu. Z obowiązku zasłaniania ust i nosa zwolnieni są tylko niepełnosprawni i ci, którzy mają problem z samodzielnym założeniem maski. Od soboty – żeby nie nosić maseczki w zamkniętych miejscach publicznych czy wszędzie poza domem czy samochodem w żółtej i czerwonej strefie – trzeba będzie mieć specjalne zaświadczenie lekarskie. Bez takiego dokumentu policja będzie mogła wystawić mandat.

– Tak jak funkcjonariusze w całej Polsce, również policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Żarach będą realizowali zadania, o których była mowa podczas wtorkowej konferencji. – zapowiada Aneta Berestecka, rzecznik prasowa żarskiej policji.

Za brak maseczki policjanci będą mogli wystawić nawet 500 zł mandatu. Jeśli skierują sprawę do sądu, to tam brak maseczki stanie się jeszcze droższy, bo grzywna wyniesie między 5 a 10 tys. zł. Najwyższe kary może nałożyć Sanepid, bo tu kwoty sięgają od 5 do 30 tys. zł.

Obowiązek zasłaniania ust i nosa obowiązuje też na wszystkich cmentarzach. Bez względu na to, w jakiej strefie się znajdują.

NOWE ZAKAZY:
(wejdą w życie, w sobotę 10.10)

Obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej w strefie żółtej i czerwonej

Obowiązek noszenia maseczek na wszystkich cmentarzach, niezależnie od strefy, w której się znajdują

Bez maseczek, tam gdzie jest nakaz ich noszenia, będą mogły się poruszać tylko osoby z lekarskim zaświadczeniem

W strefie czerwonej lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte od 6.00 do 22.00

Zgromadzenia publiczne będą musiały być rozdzielone odległością co najmniej 100 metrów

Zakaz udostępniania lokali do organizowania imprez i dyskotek

Zmniejszenie liczby osób na imprezach rodzinnych, takich jak wesela, pogrzeby czy stypy – ze 150 do 100 w strefie zielonej, ze 100 do 75 w strefie żółtej. W strefie czerwonej pozostaje zakaz organizowania imprez powyżej 50 osób.

Napisz komentarz »