REKLAMA

Kultura, Oświata

Wygraj książkę

Opublikowano 09 października 2020, autor: M. Kozarowicz

Wyjątkowa książka o historii Żar do wygrania w konkursie gazety „Regionalnej”. Dla zwycięzców mamy dwa egzemplarze.

Książka „1945. Koniec i początek. Ziemia żarska w okresie tużpowojennym 1945 – 1948”, autorstwa dr Rafała Szymczaka, powstała dzięki społecznej zbiórce. Publikacja liczy 260 stron, na których autor opisał między innymi walkę milicji z UB o skarb na dworcu kolejowym, próbę desperackiej obrony przed wywiezieniem do Łodzi urządzeń wyższej uczelni tkackiej w Żarach czy wspólną walkę mieszkańców z urzędem likwidacyjnym o mienie poniemieckie. Książka rozprawia się z kilkoma zakorzenionymi mitami na temat okresu pionierskiego i w nowym świetle przedstawia moment tworzenia się nowego polskiego społeczeństwa na ziemi żarskiej. Autor już zapowiedział kontynuację pracy, nowy tom nosić będzie tytuł: „1950. W cieniu czerwonej gwiazdy. Ziemia żarska w okresie stalinowskim 1949 – 1956”.

Aby wygrać jeden z dwóch egzemplarzy książki z autografem, należy zadzwonić dziś (9.10) o godz. 12.00 pod numer 730 502 992 i odpowiedzieć na pytanie konkursowe, które przygotował autor książki.

– Jak nazywał się marszałek Polski, który odwiedził Żary? – pyta drR. Szymczak.

Książkę można kupić w Księgarni ABC przy ul. Bolesława Chrobrego w Żarach.

Idź na spacer

W najbliższą sobotę (10.10) przed wejściem na żarski dworzec kolejowy o godz. 11.00 rozpoczyna się wycieczka „Pionierskim szlakiem”, którą poprowadzi dr R. Szymczak. W trakcie wycieczki będzie można nabyć książkę „1945. Koniec i początek”. Również osoby, które przedpłaciły za tę pozycję, a jaszcze nie odebrały swoich egzemplarzy, będą mogły to zrobić. Będzie też można zobaczyć miejsca, które uwiecznione zostały w książce.

Napisz komentarz »