REKLAMA

Samorząd

Naczelnik oskarżony

Opublikowano 09 października 2020, autor: Piotr Piotrowski

Dwóch szprotawskich urzędników jest oskarżonych o poświadczenia nieprawdy w dokumentach. Grozi im 5 lat pozbawienia wolności.

Do żagańskiego Sądu Rejonowego właśnie trafił akt oskarżenia przeciwko Maciejowi Borynie (zgodził się na publikację nazwiska) iMirosławowi N., pracownikom byłego już wydziału gospodarki i rozwoju Urzędu Miasta w Szprotawie.

Obaj urzędnicy są oskarżeni o dokonanie czynów z art. 271 par. 1 kk, czyli poświadczenia nieprawdy w zaświadczeniach na wykonywanie transportu publicznego. Poświadczenia polegały m.in. na antydatowaniu dokumentów. To przestępstwo zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Dodajmy, żagańską prokuraturę w sprawie poświadczenia nieprawdy w dokumentach dotyczących publicznego transportu na terenie gminy przez szprotawską firmę przewozową zawiadomiła żarska spółka, która też startowała w przetargu na to zadanie.

Do przestępstwa miało dojść pod koniec ubiegłego roku. M. Boryna był wówczas naczelnikiem wydziału gospodarki i rozwoju. Jak ustaliliśmy, Boryna podpisał dokument, który miał zostać nieprawidłowo sporządzony, zdaniem śledczych, przez podległego mu urzędnika.

– Jestem niewinny, nie przyznałem się do winy. Wierzę, że sąd mnie uniewinni. Liczę na sprawiedliwość – zarzeka się M. Boryna, który po powrocie burmistrza Mirosława Gąsika do Ratusza, został przywrócony do łask – w ramach kolejnej już reorganizacji Urzędu Miasta, awansował z szeregowego inspektora na kierownika ds. promocji i przedsiębiorczości (z pensją ok. 7 tys. zł).

Gdyby Boryna został skazany, miałby zakaz pełnienia funkcji publicznych i straciłby wszystko – zarówno posadę kierownika w urzędzie, jak i funkcję wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Żagańskiego. Razem ponad 9 tys. zł miesięcznie.

Napisz komentarz »