REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Epidemia w DPS-ie

Opublikowano 02 października 2020, autor: bj

Zakażona covidem opiekunka z Domu Pomocy Społecznej w Miłowicach.

 Testowi zostali poddani wszyscy pracownicy DPS. U jednej z pracownic wyszedł plusowy.  

– Przeszliśmy te badania w ramach projektu Remedium. W jego ramach zaplanowaliśmy wydatki na testy w sierpniu i we wrześniu, raz w miesiącu. Ostatni test był wykonany 28.09. u 46 osób, które bezpośrednio miały kontakt z mieszkankami, czyli opiekunek, terapeutów, pracownika socjalnego, rehabilitantów. Bo to był właśnie program skierowany do pracowników z bezpośredniego kontaktu – tłumaczy Barbara Litewka, dyrektorka DPS w Miłowicach. – Po uzyskaniu informacji o dodatnim wyniku pracownicy, została ona odsunięta od pracy. Jest w tej chwili w izolacji domowej. Zostały także powiadomione wszystkie służby, Sanepid, Lubuski Urząd Wojewódzki, Starostwo Powiatowe – wylicza B. Litewka.

Czekają na decyzje

Kontakt z zakażoną miało 9 pracownic. Zostały odizolowane w pomieszczeniach z oddzielnym wejściem. Pozostaną tam przez 10 dni.

– Są obsługiwane przez personel zabezpieczony w środki ochrony osobistej. Pomieszczenia są dezynfekowane, posiłki podawana są w naczyniach jednorazowych, w pokojach. Mierzona jest też dwa razy dziennie temperatura – wylicza B. Litewka.

Zapewnia, że DPS jest w stałym kontakcie z Sanepidem. I to on decyduje o dalszych czynnościach.

– Być może osoby, które miały z zakażoną kontakt, będą miały przeprowadzone testy. Ale tak jak usłyszałam w Sanepidzie, trzeba poczekać kilka dni, bo teraz może być za wcześnie na przeprowadzenie testu – zastrzega dyrektorka. – Dla nas to bardzo istotne, bo choć mamy pensjonariuszki z niepełnosprawnością intelektualną, to są też u nas przypadki niepełnosprawności fizycznej, czyli np. z cukrzycą, wadami serca – dorzuca B. Litewka.

Od 30.09. obowiązuje zakaz odwiedzin w DPS.

Napisz komentarz »