REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Zmarły miał wirusa

Opublikowano 02 października 2020, autor: jb

W poniedziałek, 28 września, zmarł 77-letni mieszkaniec Żagania, u którego potwierdzono zakażenie koronawirusem.

Jak udało nam się ustalić, mężczyzna pierwszy raz na Izbę Przyjęć 105. Szpitala Wojskowego w Żaganiu został  przywieziony karetką w piątek, 25 września. Po przyjęciu przez lekarza, został wypisany do domu jeszcze tego samego dnia. Dwa dni później, w niedzielę, 27.09., pacjent trafił karetką na SOR w Żarach z pogorszeniem stanu zdrowia i dusznością.

– Z podejrzeniem zapalenia płuc został przyjęty na oddział wewnętrzny w Żarach. Na tzw. strefę buforową, wydzieloną salę, przez którą przechodzą pacjenci. Zostało mu wdrożone leczenie, ale także pobrany wymaz na obecność koronawirusa – mówi Ryszard Smyk, zastępca komendanta 105. Szpitala Wojskowego w Żarach.

Pacjent zmarł następnego dnia rano. Pozytywny wynik jego testu na obecność koronawirusa przyszedł we wtorek, 29 września. Rodzina zmarłego została poddana kwarantannie.

Kwarantanna nie dotyczy pracowników szpitala w Żaganiu i Żarach.

– Personel przy podejmowaniu pacjenta był zabezpieczony. Zarówno pracownicy szpitala, jak i pogotowia. Mamy taką procedurę, żeby wszyscy byli bezpieczni. W trakcie wizyty i pacjent miał maseczkę, i personel zawsze ma maskę, przyłbicę – tłumaczy zastępca komendanta. – Jeżeli personel jest zabezpieczony odpowiednim strojem, jest uważany za takiego, który nie miał kontaktu z chorym zakażonym koronawirusem. Do każdego pacjenta nowego, który nie był wymazywany na wirusa, podchodzimy właśnie z takim przestrzeganiem zasad – tłumaczy R. Smyk.

Napisz komentarz »