REKLAMA

Zdrowie

Zakażona pielęgniarka

Opublikowano 02 października 2020, autor: jb

Potwierdzonego koronawirusa ma pielęgniarka jednej z przychodni lekarza rodzinnego w centrum Żagania

„Regionalną” poinformowali zaniepokojeni pacjenci, którzy byli na wizycie w przychodni w ubiegłymi w tym tygodniu. O tym, że zakażona jest jedna z pielęgniarek, niektórzy dowiedzieli się od innych pacjentów, siedząc już w poczekalni. Teraz obawiają się, że sami mogli się zarazić. Przychodnia jest czynna, pacjenci nadal korzystają z wizyt osobistych.

Jak udało nam się ustalić, pozytywny wynik na obecność koronawirusa wyszedł u kobiety w weekend, oficjalnie w statystykach pojawił się w niedzielę, 27 września. Kobieta ostatni raz w pracy miała być we wtorek, 22 września.

Nadzorem epidemiologicznym zostali objęci pozostali pracownicy przychodni, w tym pielęgniarki i lekarze. Muszą kontrolować swój stan zdrowia przez 10 dni. Nadzór nie wyklucza możliwości pracy. Oprócz personelu, nikt z pacjentów nie był odsyłany do nadzoru czy kwarantanny.

– Jeżeli personel medyczny stosuje środki ochrony osobistej, nosi odpowiedni strój, czyli maseczki, przyłbice, to nie ma żadnego zagrożenia zakażeniem wobec pacjentów. Nawet jeżeli ktoś miał kontakt z tą pielęgniarką, to i tak była ona w pełnym zabezpieczeniu – tak decyzję Sanepidu w Żaganiu tłumaczy Jacek Stępień, powiatowy inspektor sanitarny.

Personel do tej pory jest jeszcze w nadzorze epidemiologicznym.

– Podejmując decyzję w sprawie kierowania osób na kwarantannę czy nadzór, bierzemy pod uwagę także stan pacjentów. Sprawdza się między innymi, z jakich środków ochrony indywidualnej korzystał pacjent, jaki był stan zdrowia konkretnej osoby, do kiedy ta osoba pracowała, jakie działania podjęto w danym środowisku, czy prowadzona była np. dezynfekcja. To, że ktoś u lekarza kontaktował się z pielęgniarką, nie oznacza, że akurat z tą zakażoną. Ta osoba w zasadzie nie miała kontaktu z pacjentami – dodaje J. Stępień.

Napisz komentarz »