REKLAMA

Kultura, Oświata

Sztuka pod wiaduktem

Opublikowano 02 października 2020, autor: Michalina Kozarowicz

Pod wiaduktem na ulicy Witosa w Żarach powstaje niezwykłe dzieło sztuki ulicznej.

Mural pod wiaduktem zajmie 300 metrów kwadratowych, jest poświęcony historii miasta. Koszt jego powstania, razem z materiałami i wynagrodzeniem artysty, to 35 tys. zł. Pomysłodawcą takiego ozdobienia wiaduktu był Dawid Polok, radny miejski.

– Prace nad projektem trwały kilka tygodni – mówi Jakub Bitka, grafik. – Dużo czytałem o historii Żar. Przyjechałem też tutaj, zanim zacząłem projektować mural. Bardzo spodobała mi się rzeźba w rynku, przedstawiająca Telemanna. W pracy poświęciłem mu sporo uwagi. Jest też oczywiście porcelana – wyjaśnia.

Prace nad muralem trwają od dwóch tygodni i potrwają jeszcze przynajmniej tydzień.

– Wiadukt jest podzielony na segmenty. To wymogło na mnie stworzenie czegoś w rodzaju kolażu. Stąd też tło jest w formie geometrycznych wzorów, przez co pasuje do podłoża. Kolory, które wybrałem, nawiązują do kolorów miasta, które znajdują się w herbie. Wjeżdżając pod wiadukt, mamy nawy, utrzymujące nasyp. Każda z nich będzie poświęcona jednemu z elementów w godle – opowiada J. Bitka.

Urząd Miasta sam zwrócił się do zielonogórskiego artysty.

– Urzędnicy konsultowali ze mną projekt. W takich pracach to zupełnie normalne. Chyba żadne władze nie pozwoliłby sobie na totalne zaskoczenie. Choć muszę przyznać, że i tak udało mi się w mojej pracy pokazać kilka elementów, które są ważne dla mnie jako artysty i człowieka. Wspomniane już wcześniej kwadraty to nie tylko nawiązanie do podłoża i betonu, na którym powstały, to także symbol tego, że jako społeczeństwo jesteśmy zamknięci w ramach, z których staramy się wyzwolić – wyjaśnia.

Napisz komentarz »