REKLAMA

Kultura, Oświata

Historia Żar

Opublikowano 02 października 2020, autor: M. Kozarowicz

Wyjątkowa książka o historii Żar do wygrania w konkursie gazety „Regionalnej”. Dla zwycięzców mamy dwa egzemplarze.

Książka „1945. Koniec i początek. Ziemia żarska w okresie tużpowojennym 1945 – 1948” powstała dzięki społecznej zbiórce.

– Wydaniem tej pozycji pragnąłem uczcić 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej – mówi dr Rafał Szymczak, regionalista i historyk. – Jest to tym cenniejsze, że w mieście nie odbyły się żadne uroczystości upamiętniające tę ważną rocznicę. O wydarzeniu tym nie pamiętano także w żarskim muzeum – dodaje.

Publikacja liczy 260 stron, na których autor opisał między innymi walkę milicji z UB o skarb na dworcu kolejowym, próbę desperackiej obrony przed wywiezieniem do Łodzi urządzeń wyższej uczelni tkackiej w Żarach czy wspólną walkę mieszkańców z urzędem likwidacyjnym o mienie poniemieckie. Książka rozprawia się z kilkoma zakorzenionymi mitami na temat okresu pionierskiego i w nowym świetle przedstawia moment tworzenia się nowego polskiego społeczeństwa na ziemi żarskiej. Autor już zapowiedział kontynuację pracy, nowy tom nosić będzie tytuł: „1950. W cieniu czerwonej gwiazdy. Ziemia żarska w okresie stalinowskim 1949 – 1956”.

Aby wygrać jeden z dwóch egzemplarzy książki z autografem, należy zadzwonić dziś (2.10) o godz. 12.00 pod numer 730 502 992 i odpowiedzieć na pytanie konkursowe, które przygotował autor książki. Kiedy obchodzimy w Polsce „Dzień Zwycięstwa”? Jeżeli znasz odpowiedź na to pytanie, zadzwoń i wygraj książkę Rafała Szymczaka.

Napisz komentarz »