REKLAMA

Aktualności, Zdrowie

Rozbudują szpital

Opublikowano 02 października 2020, autor: bj

Pierwszy milion na sterylizatornię, kolejnych kilkanaście na rozbudowę. Szpital na Wyspie w Żarach szykuje się do inwestycji.

Nawet milion złotych wyda Szpital na Wyspie na modernizację sterylizatorni.

– Złożyliśmy wniosek do Urzędu Marszałkowskiego. W tej chwili czekamy na rozstrzygnięcie przetargu – mówi Jolanta Dankiewicz, prezeska.

Sterylizatornia mieścić się będzie w pomieszczeniach byłej wentylatorowni na parterze pawilonu nr 2. Inwestycja obejmie m.in. roboty rozbiórkowe, murarskie, wykonanie nowych posadzek, stolarki okiennej i drzwiowej, położenie tynków, malowanie, wykonanie instalacji c.o. sprężonego powietrza, kanalizacji sanitarnej, wodnej, elektrycznej.

– W tej chwili działa oczywiście stara sterylizatornia w piwnicy budynku, ale nie jest energooszczędna ani przystosowana do nowoczesnej technologii i nowych urządzeń – zastrzega prezeska.

Dobudują skrzydło

Znacznie poważniejszym zamierzeniem jest budowa drugiego skrzydła szpitala. Mają tam się znaleźć oddziały wewnętrzny, geriatria i rehabilitacja.

– Dzięki rozbudowie oddziały będą bardziej przestrzenne. Sale będą maksymalnie 2-osobowe. Dodatkowo będą też pokoje dla pacjentów zakaźnych – dodaje J. Dankiewicz.

Obecnie trudno wyodrębnić izolatki. Poza tym każdy oddział zyska po kilka łóżek. Obecnie na internie jest ich 27, a na geriatrii – 23. 

W listopadzie zostanie rozpisany przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej.

– Na tworzenie dokumentacji dajemy sobie pół roku – dopowiada J. Dankiewicz.

Nowe skrzydło ma być większe od tego, które już powstało (gdzie mieści się ginekologia i pediatria). Powierzchnia każdego poziomu wyniesie ok. 800 mkw. (w istniejącym  skrzydle kondygnacje liczą po ok. 600 mkw.). Samo rozpoczęcie budowy zaplanowane jest na przełom 2021/2022.Koszt to ok. 16-18 mln zł.

– Bardzo liczymy na dotacje z regionalnych programów operacyjnych. Mogą sięgać nawet 85 procent kosztów – dorzuca J. Dankiewicz.

 

Nie było chętnych

Prezeska ma też koncepcję na wykorzystanie budynku dawnej chirurgii przy ul. Bohaterów Getta, który stoi pusty od lat. Szpital próbował go sprzedać, ostatnio za 1 mln 600 tys. zł, ale bez skutku. W budynku znajdzie swoje miejsce szpitalne archiwum, które w tej chwili znajduje się w dawnej siedzibie administracji.

– Zamierzamy też wyjść z ofertą do firm i instytucji, które być może będą zainteresowane wynajmem powierzchni w tym budynku – tłumaczy J. Dankiewicz.

Za to stary budynek administracyjny ma zostać rozebrany.

 

Szukają lekarzy

Ale to nie jedyne zmiany, jakie czekają szpital. Najprawdopodobniej na początku listopada, oddziałowi ginekologii zostanie nadany drugi stopień referencji. 

– W tej chwili już świadczymy usługi na poziomie II, a nawet III stopnia referencji. Są to przede wszystkim operacje onkologiczne i laparoskopowe. Z nadaniem wyższego stopnia wiąże się z większe finansowanie. Są to dla nas też obowiązki. Chodzi o podwójne dyżury lekarzy przez całą dobę. Dlatego w tej chwili prowadzimy rozmowy z lekarzami. Chcemy zatrudnić czterech, pięciu – wylicza J. Dankiewicz.

 

Napisz komentarz »