REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

14-latka w ciąży

Opublikowano 25 września 2020, autor: bj

W piątym miesiącu ciąży jest 14-letnia dziewczynka z powiatu żarskiego. Alarm podniósł kurator sądowy i powiadomił prokuraturę.

Dziewczynka ma skończone 14 lat, jest uczennicą jednej ze szkół w powiecie żarskim i jest już w piątym miesiącu ciąży. Oznacza to, że miała kontakty seksualne przed wakacjami, gdy nie chodziła do szkoły, bo zajęcia prowadzone były wtedy w formie zdalnej. Co się wtedy zdarzyło? Czego nie dostrzegli rodzice? Jak do tego doszło i kto jest odpowiedzialny? O to na pewno pytać będzie prokuratura i sąd.

Nabrał podejrzeń

Uczniowie od września wrócili do szkół, ale najwyraźniej nikt nie zwrócił uwagi na powiększający się brzuch dziecka. Ona sama też nikogo nie informowała. Ciąża 14-latki nie uszła natomiast uwadze kuratora sądowego, który z racji zawodowych obowiązków ma kontakt z rodziną i odwiedza ich w domu.

– Powiadomienie w tej sprawie otrzymaliśmy 16 września właśnie od kuratora sprawującego opiekę nad rodziną. Wynika z niego, że 14-latka jest w 17 tygodniu ciąży – informuje Robert Brzeziński, szef żarskich prokuratorów.

W minionym tygodniu podobne zawiadomienie złożyła też dyrektorka szkoły (z uwagi na dobro dziewczynki nie podajemy nazwy szkoły ani nazwiska dyrektora).

– To świeża sprawa, nie ma jeszcze formalnej decyzji o wszczęciu postępowania, ale w ciągu kilku dni zostanie podjęta – dodaje R. Brzeziński.

Kto wykorzystał dziecko?

Ciąża dziecka poniżej 15 roku życia to sprawa kryminalna.

– Obcowanie płciowe z osobą małoletnią, a w tej sytuacji mamy taki przypadek, jest przestępstwem. I w tym kierunku prowadzone będą nasze czynności. Wśród nich znajdzie się na pewno między innymi przesłuchanie rodziców, dyrektora szkoły, do której chodzi nieletnia oraz zawiadamiającego, czyli kuratora – wylicza R. Brzeziński.

W takich przypadkach powiadamiany jest też sąd rodzinny.

– Naszą rola jest zbadanie sytuacji rodzinnej. Sprawdzamy, jak funkcjonuje rodzina. Jeżeli są podstawy do wszczęcia postępowania opiekuńczego, robimy to. Potem, gdy urodzi się dziecko, zazwyczaj rodzice, czyli dziadkowie, składają wniosek o opiekę. I to jest zakres naszego działania – informuje Joanna Nawrot, prezes Sądu Rejonowego w Żarach i jednocześnie przewodnicząca wydziału rodzinnego i nieletnich.

Zadaniem  śledczych i sądu będzie odszukanie ojca dziecka. Sprawdzenie okoliczności, zbadanie, czy dziecko było otoczone dobrą opieką przez rodziców. A także czy o jakichś problemach w rodzinie była informowana policja i ośrodek pomocy społecznej.

– Ciąże tak młodych dziewcząt nie są częstymi sprawami. Zawsze muszą być przez nas szczegółowo sprawdzone – zastrzega R. Brzeziński.

– O sprawie dyrektor powiadomił kuratorium oświaty, sąd i prokuratura. Taka informacja dotarła również do nas, jako organu prowadzącego. Z naszej strony możemy czekać na dalsze ustalenia tych instytucji – mówi Józef Radzion, starosta.

Za utrzymywanie kontaktów seksualnych z osobą poniżej 15 lat, nawet za jej zgodą, grozić może nawet 12 lat więzienia.

Napisz komentarz »