REKLAMA

Aktualności, Zdrowie

Najwięcej chorych od początku pandemii

Opublikowano 25 września 2020, autor: jb

Czy to już druga fala pandemii? Choć robimy coraz mniej testów, padają rekordy zachorowań na koronawirusa. W czwartek, 24.09., było to aż 1 tys. 136 osób. To najwięcej od początku pandemii w Polsce. W naszym województwie zaraziło się już 897 osób.

Po raz pierwszy liczba nowych przypadków zakażeń w kraju przekroczyła tysiąc w sobotę, 19.09. Chorych było wtedy 1002. A przez cały tydzień nie spadła poniżej 700 dziennie. Takich wyników nie było w kraju nawet na przełomie maja i kwietnia, gdy testów wykonywano najwięcej i wprowadzano kolejne restrykcje.

 

Mniej testów, więcej chorych

W ostatniej dobie odnotowano najwyższy dobory przyrost chorych. Potwierdzone 1.136 przypadków w czwartek (24.09.) wykryto po tym, jak przebadano 22 tysiące próbek. W okolicach maja w Polsce robiło się już blisko 40 tysięcy testów na dobę. Gdy w Europie padają kolejne rekordy zachorowań, u nas wykonuje się jeszcze mniej testów niż w początkowej fazie pandemii. Nasz kraj jest na szarym końcu w Europie pod względem liczby wykonanych badań na koronawirusa.W poniedziałek (21.09.) przebadano 12,2 tys. próbek, dzień wcześniej (20.09.) było to 18,9 tys. Daje nam to 38 miejsce na 47 krajów w Europie, pod względem liczby wykonywanych testów. Gorzej jest tylko m.in. na Węgrzech i Słowacji, w Chorwacji oraz w Liechtensteinie.

W naszym województwie wykonuje się jeszcze mniej testów, w porównaniu do średniej krajowej. Według ostatnich danych publikowanych przez Ministerstwo Zdrowia, na około milion mieszkańców województwa przebadano u nas 38.450 próbek od początku pandemii. Średnio jest to 150 testów dziennie. Mniej wykonuje tylko najmniejsze województwo opolskie (około 31 tys. od początku pandemii).

W 105. Szpitalu Wojskowym pobrano do tej wykonano 3.126 testów na obecność koronawirusa. 

Liczba wykonywanych testów jest mniejsza, bo od września wprowadzono nowe zasady. Osoby, które podejrzewają u siebie koronawirusa, mają zgłaszać się teraz do lekarzy rodzinnych, a ci mogą je skierować na test, ale tylko wtedy, gdy u chorego są jednocześnie cztery objawy: gorączka, kaszel, duszności oraz utrata węchu lub smaku.

 

 

 Chorych przybywa

W województwie lubuskim zakaziło się 897 osób, a 764 z nich uznaje się za wyleczonych. Zmarło 18 chorych, ostatni pacjent w statystykach został ujęty w czwartek, 24.09. To 43-letni mieszkaniec powiatu międzyrzeckiego, który leżał w szpitalu w Poznaniu.

W naszym województwie w czwartek (24.09.) aż 968 osób było na kwarantannie, a kolejnych 857 – objętych nadzorem epidemiologicznym. Obowiązek kwarantanny w powiecie żarskim miało 37 osób, 70 było pod nadzorem epidemiologicznym. W powiecie żagańskim na kwarantannie jest 35 osób, kolejnych 7 jest objętych nadzorem. W szpitalu przebywają dwie osoby zakażone z powiatu żagańskiego i jedna z żarskiego. Uznaje się, że w powiecie żagańskim wyzdrowiało 60 osób, a w żarskim – 33 osoby.

 Od początku pandemii w Polsce na koronawirusa zachorowało 82.809, zmarło 2.369. Na świecie zachorowało już 31 mln 788 tys. 295 osób, zmarło prawie milion. Rośnie także liczba zakażeń koronawirusem w Europie. Kolejne dobowe rekordy odnotowywane są we Francji, gdzie wprowadzono nowe restrykcje, m.in. zamknięto bary, a w Wielkiej Brytanii liczba zakażeń wróciła do poziomu z maja.

Napisz komentarz »