REKLAMA

Zdrowie

Szczepionek będzie mniej

Opublikowano 25 września 2020, autor: M. Kozarowicz

Brakuje szczepionek przeciwko grypie. Już teraz wiadomo, że w tym roku zaszczepić uda się tylko nielicznym.

W Żarach ciągle nie można się zaszczepić przeciwko grypie. Nawet zamówione przez Centrum Medyczne Eskulap szczepionki, na zlecenie Urzędu Miasta, ciągle nie dotarły. Chodzi o darmowe szczepienia dla seniorów 65+. Miasto zapłaciło Eskulapowi za 822 szczepionki po 40 zł każda.

– Zamówiliśmy w sumie 2 tysiące szczepionek, ale już teraz wiadomo, że tyle do nas nie dotrze. Szczepionki dostarczają nam dwie firmy. Influwak potwierdził, że dostaniemy jedynie 460 sztuk. Obiecane szczepionki mają dotrzeć pod koniec przyszłego tygodnia. Szczepionek Waxigrip, wyprodukowanych przez firmę Sanofi, będzie jedynie 355 i to dopiero pod koniec listopada. Boję się, że to nie wystarczy. Dzwonią do nas żarskie firmy, które chciałby zaszczepić pracowników, ale musimy odmawiać. Myślę, że kryzys szczepionkowy wywoływany jest epidemią i tym, że ludzie bardziej chcą się szczepić, niż to było w zeszłym roku. Dodatkowo jest też kwestia tego, że ministerstwo reguluje dystrybucję – wyjaśnia Janusz Stankiewicz, właściciel Eskulapu.

Nie wystarczy

Jeżeli te czarne przewidywania się sprawdzą, to szczepionek nie wystarczy nawet dla seniorów.

– Tylko uprawnione podmioty mogą zamawiać szczepionki – komentuje Olaf Napiórkowski, wiceburmistrz Żar. – Wiem, że Eskulap stara się zdobyć niezbędną ilość, ale problem jest ogólnopolski, a nie lokalny. Zawsze staraliśmy się, by szczepienie zaczynało się już od września – dodaje.

Szczepić się?

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub przez kontakt ze skażoną powierzchnią. Okres inkubacji wynosi 1-4 dni. Wirusy grypy atakują komórki nabłonka dróg oddechowych, w których się namnażają. W konsekwencji powodują ich zniszczenie, co z kolei ułatwia rozwój infekcji bakteryjnych.

– Pod koniec roku i na początku przyszłego nastąpi nałożenie się sezonu infekcji wirusowych z pandemią – mówi  prof. dr hab. n. med. Adam Antczak z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. – Regularne szczepienie przeciw grypie łagodzi przebieg infekcji. Jednak nie jest zabezpieczeniem w 100%. Mimo szczepienia dalej można zachorować, ale szczepionka chroni również przed groźnymi powikłaniami, a to już bardzo dużo. Choćby dlatego warto się szczepić. Ponadto szczepieni na grypę pacjenci rzadziej zapadają na wszelkie inne infekcje wirusowe, a nawet zwykłe przeziębienia – przekonuje. I zastrzega: – Najlepiej szczepić się od końca sierpnia do kwietnia. Szczepionka jest skuteczna przez rok. Szczyt zachorowań w naszym kraju statystycznie wypada pod koniec stycznia.

Napisz komentarz »