REKLAMA

Zdrowie

Pogrzeb żagańskiej ginekologii

Opublikowano 25 września 2020, autor: Piotr Piotrowski

Oddziały ginekologii i noworodkowy w żagańskim szpitalu formalnie są zawieszone do dziś (piątek, 25 września). „Regionalna” ustaliła, że już nie wrócą. Powstać ma tu dermatologia.

Już ponad 1000 kartek od mieszkańców trafiło do ministra i wojewody w sprawie przywrócenia oddziałów ginekologii i położnictwa w żagańskim szpitalu. Czy inicjatywa żaganian pójdzie na marne? Jak ustaliliśmy, 105. Szpital Wojskowy w miejsce ginekologii planuje uruchomić dermatologię.

W sobotę, 19 września, Tomasz Kwarciński, inicjator akcji „Ratuj Bobasy”, wraz z Krystyną Bugaj zachęcali mieszkańców do podpisania petycji do Ministerstwa Obrony Narodowej.

– Nie ma naszej zgody na likwidację oddziałów ginekologiczno-położniczego i noworodkowego. Właściciel budynków, starosta, nie robi nic, aby przeciwstawić się polityce 105. Szpitala, która prowadzi do degradacji żagańskiej lecznicy – mówi Kwarciński.

W sobotę, w trzy godziny zebrano ponad 350 podpisów.

Kawałek po kawałku

Żaganianie bardzo chętnie podpisywali się pod petycją.

– Rozbierają nam szpital kawałek po kawałku. Teraz zlikwidowali ginekologię, za chwilę to samo stanie się z chirurgią, którą chcą przenieść do Żar – mówi Małgorzata Stanisławska.

– Żagański szpital się zwija. Coraz mniej tutaj oddziałów i specjalistów. Trzeba jeździć do Żar do poradni specjalistycznych – dodaje Anna Papierz.

W podobnym tonie wypowiada się Anna Zelek: – Likwidują coś, co jest bardzo potrzebne nie tylko mieszkańcom Żagania, ale i całego powiatu. Robią to po cichu, zasłaniając się pandemią.

– Likwidacja ginekologii to ogromna strata dla miasta i powiatu – mówi Bożena Baniuk.

Dermatologia zamiast bobasów

10-letni Sebastian Antoniukjako niepełnoletni nie mógł podpisać petycji, ale przyniósł rysunek i odezwę do ministra, aby nie zamykać ginekologii.

– Petycja jest pytaniem do ministra, który jest zobowiązany każdemu odpisać, czy ginekologia zostanie przywrócona – mówi T. Kwarciński. – Wysłaliśmy ponad 1000 petycji, zapakowanych w czarne koperty. Czarne, bo symbolizujące pogrzeb naszej ginekologii.

Czas zawieszenia ginekologii i oddziału noworodkowego mija dziś. Obecnie na tym piętrze jest oddział buforowy. „Regionalna” ustaliła, że do lecznicy nie wrócą już oba oddziały.

– Zastanawiamy się nad umieszczeniem w ich miejsce oddziału dermatologii, który zostanie przeniesiony z Żar – mówi Ryszard Smyk, zastępca komendanta 105. Szpitala Wojskowego. – W żagańskiej lecznicy są lepsze warunki dla tego oddziału. Mieszkańcy powiatu powinni się cieszyć, bo to jedyny taki specjalistyczny oddział w całym województwie.

Napisz komentarz »